Sağlık Turizmi

Sağlık Turizmi

Çanakkale Sağlık Turizmi, tarihi ve turistik değerleriyle popüler olan Çanakkale, oksijen ve yer altı suyu kaynaklarıyla da bir hayli zengin ve değerlidir.

Sağlık Turizmi

Çanakkale‘yi sağlık turizmi açısından incelemeden önce “Sağlık Turizmi nedir?” tanımını yapalım;

Sağlık turizmi, bir ülkeden diğer bir ülkeye herhangi bir sebeple (bekleme süresinin uzunluğu, tedavinin ekonomikliği veya daha kaliteli sağlık hizmeti v.b.) sadece tedavi için gidilmesidir. Sadece hastanelerde tedavi için gidilen bir turizm çeşidi olarak değerlendirilmemesi gerekir. Kendi yaşadığı yerden başka yerlere sağlık amacı ile seyahat eden insanların oluşturduğu turizmdir.

Sağlık Turizmi; kısaca tedavi amacı ile yapılan seyahatlerdir. Başka bir ifadeyle, seyahat eden kişinin fiziksel iyilik halini geliştirmek amacıyla veya estetik cerrahi operasyonlar, organ nakli, diş tedavisi, fizik tedavi, rehabilitasyon vb. gereksinimi olanlarla birlikte uluslararası hasta potansiyelini kullanarak sağlık kuruluşlarının büyümesine olanak sağlayan turizm türüdür.

Sağlık turizminin sözlük tarifi yaklaşık olarak yukarıdaki gibidir. Ancak turizm ile birleştirdiğimiz ve sürekliliğini göz önüne aldığımızda çok fazla kola ayrılmaktadır. Yukarıda belirtilenlerin bir çoğu fiziksel sağlık sorunlarını kapsamaktadır. Günümüzde ise insanı fiziksel sağlık sorunlarına iten ana unsurların başında da stres vb. yaşadığı yere, bölgeye, çalıştığı işe vb. bir çok dış etkene bağlı olduğu bir çok uzman tarafından kanıtlanmıştır.

Turizm ve seyahat başlı başına sizlere adeta seyyar rehabilitasyon hizmeti sunan bir hizmetler bütünüdür. Hafta sonu bir tur kaçamağı yapmak eminiz ki hepimize çok iyi gelir. Yeni bir haftaya daha enerjik ve zinde başlarız. Belki de çıkacağınız bir tatil yılların yorgunluğunu üzerinizden alacaktır.

Çanakkale Sağlık Turizmi

Çanakkale her yanıyla farklı bir kent. Sağlık turizmi konusuna geçmeden önce Çanakkale‘de sağlıklı yaşama biraz değinmek isteriz. Böylece kentimiz hakkında da biraz bilgi sahibi olmuş olabilirsiniz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı‘nın verilerine göre Yeşil renk ile belirtilmiş bir şehir Çanakkale. Havanın en kaliteli olduğu illerimizden bir tanesi. Hava kalitesinin yüksek olmasının nedeni ise Çanakkale‘den tüm yıl boyunca eksik olmayan rüzgarıdır. Tüm yıl esen rüzgarlar daima havayı temizler ve temiz tutar. Aşağıdaki haritada Türkiye genelindeki rüzgar ve rüzgar şiddeti dağılımını görebilirsiniz.

Çanakkale Rüzgar Haritası

Çanakkale Rüzgar Haritası

Çanakkale Boğazı ve çevresini rüzgar tüm yıl boyunca temizler. Havanın temiz olması bir yana il geneline baktığınızda özellikle Kazdağları‘nın dünyanın en kaliteli oksijen merkezlerinden biri olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Halk arasında yıllar içerisinde bir tabir oluşmuştur. ” Kazdağları Apler’den sonra dünyanın en fazla oksijeni olan ikinci yeridir.” maalesef bu bilgi sadece bir halk efsanesidir. Nedeni ise Alpler‘in oksijen oranı düşüktür ve Kazdağları‘nın oksijen oranı çok daha fazladır. Dünyada oksijen bolluğu açısından zengin çok nokta vardır. Ancak saflık, basınç ve mesafe nedeniyle solunabilirlik kalitesi düşebilmektedir. Kazdağları da bu nedenle Oksijen Kalitesi olarak dünyanın önemli merkezlerinden biridir. Bir diğer husus ise güney yamacındaki turizm popülerliği nedeniyle akla Edremit Körfezi‘nin gelmesidir. Oysa ki Kazdağları‘nın asıl ormanları kuzey yamaçlarındadır. O nedenle de kuzey yamaçları oksijen kalitesi açısından daha yüksek orana sahiptir.

Çanakkale sadece hava temizliği olarak değil deniz ve deniz suyu temizliği açısından da yüksek değerlere sahiptir. Çanakkale Boğazı‘nın çift yönlü, ters ve girgin akıntıları denizi sürekli temiz tutar. Çanakkale‘de herhangi bir noktadan denize olta atıp balık tutabilir ve gönül rahatlığıyla o balıkları yiyebilirsiniz. Ne kadar temiz olabilir diye düşünebilirsiniz. Çanakkale denizinin temizliğini şöyle anlatmaya çalışalım. Şehir merkezinin tam ortasında yer alan Yeni Kordon Barış Plajı mavi bayrak ödüllüdür. Gerçekten de şehrin merkezinde yer alan bir plajdan bahsediyoruz sizlere. Aşağıda yer alan resimlerde de Çanakkale Boğazı‘nın akıntı haritasını görebilirsiniz.

Çanakkale Boğazı Akıntıları

Çanakkale Boğazı Akıntıları

Çanakkale Boğazı Akıntısı

Çanakkale Boğazı Akıntısı

Sağlık Turizmi denildiğinde akla gelen unsurlardan bir tanesi de yer altı kaynak suları ve kaplıcalardır. Termal kaynaklar bakımından da Çanakkale oldukça zengindir. Çanakkale’nin Çan, Biga ve Ezine ilçeleri termal yer altı suları ve kaplıcalar bakımından zengindir. En eski olanı ise Kestanbol’da dır. Kestanbol kaplıcası Roma döneminden beri faaliyettedir. Su değerleri ise oldukça zengindir.  Toplam mineralizasyonu 16730mg/Lt., kaynak,çıkış sıcaklığı 76,5o C’ olan termomineralli su. (Kaynak: Sağlık Bakanlığı). Son yıllarda Kazdağı yamaçları da dahil olmak üzere il genelinde yeni ve modern termal tesisler ve termal oteller yapılmıştır.

Çanakkale Sağlık Turizmi Faaliyetleri

Genel olarak sağlık turizminden bahsettikten sonra Çanakkale’de sağlık ve sağlıklı yaşam için neler yapabileceğinize ve ne şekilde yararlanabileceğinize biraz değinelim.

Çanakkale Şehir Merkezi

Sağlık turizmi kelimesi ve şehir merkezi eminiz ki ilk okuduğunuzda zıt gelecektir. Söz konusu şehir Çanakkale ise çok farklı. Sürekli esen rüzgar şehir merkezini adeta göğsünden zorlar. Tüm yıl boyu özellikle deniz kıyıları şehir merkezinde de oldukça rüzgarlıdır. Sabah ve akşam saatlerinde güzel bir sahil yürüyüşü yapabilirsiniz. Akşam eve giderken sahilde Çanakkale’nin temiz denizinden günlük tutulmuş ve hala canlı olan derya kuzularından alıp evinizde balık keyfi yapabilirsiniz. Kış ayları sizi biraz zorlayacaktır. Kasım – Nisan ayları arasında çoğunlukla poyraz eser ve dondurucu derecede soğuktur. Eskiden şehirde yaşayan Yahudi vatandaşlar bu rüzgara “Borayaz” derlermiş.

Çanakkale şehir merkezinin sanırım sağlıklı yaşam konusunda en iyi unsurlarından biri de semt pazarlarıdır. Salı, Cuma ve Pazar günleri kurulan semt pazarları sağlıklı gıdanın adresi durumundadır. Özellikle Cuma günleri tüm il genelinden çiftçiler ürettikleri ürünleri taze taze para getirirler. Pazarda katkısız ürün bulma şansınız vardır. Yaz aylarında gece toplanan ürünler sabah tezgahlarda olur. Sağlıklı ve taze sebzeler, meyveler ve bir çok ürün.

Çanakkale şehir merkezinin hemen yakınlarında da Kirazlı köyü gibi doğal maden kaynakları, Kemerdere köyü gibi doğal mesire alanları bolca bulunmaktadır. Bu bölgelerden de faydalanabilirsiniz.

Kazdağları Bölgesi

Kazdağları Çanakkale ilinin güneyinde bir sınır edasıyla uzanırlar. Ayvacık, Ezine, Çan, Bayramiç ve Yenice ilçeleri Kazdağlarının eteklerinde kurulan yerleşim yerleridir. Her birinde yöresel ve farklı faaliyetlerde bulunarak faydalanabilirsiniz.

Yenice ağaçlandırmanın en yüksek olduğu bölgedir. Havası temiz oksijeni boldur. En ilginç çeken özelliği ise arıcılık ve bal ürünleridir. Ormanda gezer iken ağaçların üzerine konulmuş arı kovanlarını görebilirsiniz. Bu kovanlar tamamen karar kovan denilen içerisinde yapay peteğin olmadığı, asırlardır arıcılıkta kullanılmış kovanlardır. Bu kovanlar yöresel malzemeden yapıldığı için ahşabında da kimyasal bir katkı maddesi kullanılmıyor. Yenice’ye gidip oksijenin ve balın tadına mutlaka bakmalısınız.

Çan ilçesi Kazdağları bölgesine yakın olmasına rağmen son günlerde özellikle termik santraller ile gündemde. Termal yer altı kaynakları açısından zengin olmasına rağmen şehir merkezi hava temizliği açısından biraz şüphe çekiyor. Ancak daha güney taraflarında oksijeni ve kaplıcaları kullanabilirsiniz.

Bayramiç ilçesi Kazdağlarına en yakın yerleşim yeridir. Özellikle kuzey yamaçları neredeyse Bayramiç‘i içlerine alır. Doğal ve serin kaynak suları boldur. Onlarca metrelere ulaşan, kestane, ak ağaç, kayın, meşe, gürgen, palamut ve çam ağaçlarıyla İskandinav ülkeleri imajı verir insana içlerinde dolaşırken. Yaş kış akan kaynak sularıyla özellikle Ayazma Mesire yeri meşhurdur. Hem güzel bir piknik yapıp hem de orman içerisindeki parkurlarında yürüyüşler yapabilirsiniz.

Bayramiç‘in yöresel ve doğal ürünleri de meşhurdur. Dağ kekiği, göven, kızılcık, elma, şeftali gibi bir çok doğal ürün yetişir. Ürünleri köy halkından da temin edebilirsiniz.

Ezine diğer bölgelere göre daha uzağından kalıyor Kazdağları‘nın. Ama nimetlerinden kesinlikle yararlanıyor. Ezine Peyniri tüm ülkemizde meşhurdur ve herkes tarafından bilinir. Her tadına bakan da mutlaka tekrar yemek ister. Ezine peyniri lezzetini Kazdağları eteklerinde otlayan hayvanların sütünden alır. Yöresel bir lezzet yöresel bir tat katar.

Ayvacık ilçesi kuzeyinde Kazdağları güneyinde Ege Denizi arasında kalan bir yerleşim yeridir. Kazdağlarının serin sularıyla beslenen muhteşem plajlara sahip. Halıcılık ve dokumacılık da yapılıyor. Ayvacık ilçesinin en meşhur yöresel ürünü de kuzularıdır. Kazdağları eteklerinde yetişen ve kekiklerle beslenen kuzuların etleri bile buram buram kekik kokar. Mutlaka denemelisiniz.

Adalar Bölgesi

Ülkemizin bakir adalarından bir tanesi Gökçeada. Doğal yaşamı ve ada hayatını bir arada bulabileceğiniz mükemmel bir yer. Yiyeceği içeceği adada yetişiyor. Dışarıdan gelen çok fazla ürün yok Gökçeada‘ya. Rüzgarı sayesinde havası temiz. Sanayi olmadığı için suları ve denizi çok temizdir. Dağınık köy yapısı ve az görülen yapılaşma nedeniyle çok sakin bir yer. Aradığınız gürültüden uzak sakin bir yer ise doğru adres Gökçeada‘dır.

Son yılların en popüler adası verilere göre Bozcaada. Yoğun talep nedeniyle her yıl daha kalabalık hale geliyor. Güney bölgesindeki turistik yerlerin aksine kalabalığa rağmen boğaz girişinde olması nedeniyle akıntı sürekli denizi temizlediği için kirlenmiyor. Su altı görüş mesafesi bile otuz metrelerin üzerine çıkacak kadar net. Plajları temiz ve bakımlı. Adada özellikle bağcılık ve üzüm üreticiliği var. Rüzgar nedeniyle havası da daima temiz. Küçük bir ada olduğu için turistik tesisten çok ev pansiyonculuğu var. Rumlardan kalma tarihi sokakları var. Gündüzleri bir kafede oturup sakin sakin kitabınızı okuyabilir, akşamları da yoğun eğlence programlarına dahil olabilirsiniz.

Çanakkale Sağlık Turizmi

Sağlık ve Sağlıklı Yaşam Faaliyetleri

  • Doğa Yürüyüşleri
  • Kaplıcalar ve Termal Tesisler
  • Yöresel Doğal Ürünler
  • Temiz Hava
  • Temiz Plajlar
  • Sakin ve Sessiz Bölgeler

Bu yazımızda Çanakkale ve sağlık turizmi üzerine sizlerle bilgi paylaşmaya çalıştık. Yazımızı umarız beğenirsiniz. Tanımda da bahsedildiği gibi sağlık turizmi bizim sizlere bahsettiğimizden çok farklı şeyleri kapsıyor. Bizler sizlere Çanakkale‘de var olan yaşamın ve turistik bölgelerin sağlık açısından ne derece uygun olduğunu anlatmaya çalıştık. Umarız tatil tercihlerinizde yukarıda bahsettiğimiz unsurlardan dolayı Çanakkale yönünde tercihlerde bulunursunuz.

Çanakkale Sağlık Turizmi

Çanakkale Sağlık Turizmi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ