Çanakkale Şehitlik Turu

Çanakkale Şehitlik Turu

Çanakkale Şehitlik Turu; Tarihi Gelibolu Yarımadası Çanakkale Savaş Alanları ve Şehitlikleri tüm cephe hatları detaylı ekstra uzatılmış özel tur programı.

Çanakkale Şehitlik Turu

Başlangıç: 08.00 – Bitiş: 19.00 

AZ SONRA İNCELEYECEĞİMİZ ÇANAKKALE ŞEHİTLİK TURU PROGRAMI TÜM CEPHE HATLARINI BİRE BİR ZİYARETİ KAPSAYAN EN DETAYLI GÜNÜBİRLİK TUR PROGRAMIDIR. PROGRAMIN SİZE UZUN GELMESİ DURUMUNDA ÖZEL TUR PROGRAMI HAKKINDA BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.

Dünyanın en büyük seyahat portallarından biri olan TripAdvisor‘a ve tüm misafirlerimize ödül için teşekkür ederiz. Firmamız kendi alanında MÜKEMMELLİK SERTİFİKALI tek organizasyondur.

Tripadvisor Mükemmellik Sertifikaları

Çanakkale Savaş Alanları ve Şehitlikleri eskiden Milli Park olan 33.000 hektarlık geniş bir alan içerisinde bulunmaktadır. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı yönetimindeki bu alan Çanakkale ili Eceabat ilçesi sınırları içerisindedir.

Çanakkale Şehitlik Turu Detayı

Sabah 09.00‘da ofisimizde buluşuyor ve 09.30 Çanakkale – Kilitbahir feribot ile Avrupa yakasına geçiş yapıyoruz. Varışımız sonrası tüm gün sürecek programımıza başlayacağız.

Gelibolu Turu 2021

Çanakkale ile özdeşleşen Dur Yolcu objesi ve Kilitbahir Köyü hakkında rehberimizden detaylı bilgiler alıyoruz.

Boğazın en dar yeri olan 2 kale arasında duruyor ve Fatih Sultan Mehmet Han tarafından yaptırılan Kale-i Sultaniye ve Kilid-ül Bahr kaleleri hakkında bilgiler alıyoruz.

Sultan Abdülaziz ve Abdülhamit tarafından yan yana yaptırılan Rumeli Aziziye ve Rumeli Hamidiye tabyaları hakkında bilgiler alıyor, günümüzdeki adı Namazgah Tabyası olan Aziziye tabyasındaki müze ve video gösterim odasını ziyaret ediyoruz.

Boğaz Harbi Çanakkale Savaşının en bilenen muharebesi olup Çanakkale Zaferi her yıl Çanakkale Deniz Savaşı gününde, 18 Mart tarihinde kutlanır. 215 Okkalık mermiyi kaldırarak destan yazan kahramanımız Onbaşı Koca Seyit‘in de görev yaptığı ve anıtının olduğu, savaşın en önemli ve hakim noktalarından biri olan Rumeli Mecidiye Tabyası‘nı geziyor, tabyalar, buradaki şehitliklerimiz ve Çanakkale Deniz Muharebeleri hakkında rehberimizden detaylı bilgiler alıyoruz.

Gelibolu Şehitlik Turu 2021

Gelibolu Şehitlik Turu 2021

Kanuni Sultan Süleyman zamanında Akdeniz‘i Türk Gölü‘ne çeviren o donanmanın tatlı su ihtiyacını karşılamak için yaptırılan su havuzlarından ismini alan ve savaş esnasında rehabilitasyon merkezi olarak kullanılan  Havuzlar bölgesini inceliyor ve tarihi bilgiler alıyoruz.

Çanakkale Şehitlik Turu programımıza sağlık hizmetleri ile devam ediyoruz. Bir biri ardında cephe yolu üzerinde yer alan Soğanlı Dere ve Şahin Dere Sargı Yerleri içlerinden birini ziyaret ettikten sonra Alçıtepe Köyü girişine kurulan Açık Alan Tıp Müzesi ve Canlandırması‘nı ziyaret ediyor ve Çanakkale Savaşında Sağlık Hizmetleri hakkında rehberimizden bilgiler alıyoruz.

Günübirlik Çanakkale 2021

Bölgenin en büyük ziyaret alanı olan ve Çanakkale Şehitliği denilince akla ilk gelen Çanakkale Şehitlikleri Abidesi‘ne ulaşıyoruz. Çanakkale Şanlı Zaferini heybetiyle gözler önüne seren Anıt ve çevresinde yer alan sayısız eseri rehberimiz ile birlikte gezerek detaylı bilgiler alıyoruz.

Çanakkale Şehitlik Turları 2021

Çıkarma noktalarından biri olan Ölüm Koyu (Morto) ve günlerce kırmızı akan Kanlı Dere hattından ilerleyerek Çanakkale Boğazı’nın Avrupa kıtasındaki en uç noktası olan Seddülbahir Köyü‘ne ulaşıyoruz. En sert mücadelenin yaşandığı Ertuğrul Koyu ve burayı kahramanca savunan Yahya Çavuş ve Askerleri anısına yapılan şehitliğimizi ziyaret ederken, çıkarma harekatı ve boğaz girişi hakkında rehberimizden bilgiler alıyoruz.

Şehitlik Turu 2021

Öğle yemeği molası vereceğimiz Alçıtepe‘ye doğru sahil yolu istikametinden hareket ediyoruz. Yolculuğumuz esnasında Tekke Koyu – Pınariçi Koyu arasında kalan çıkarma koyları ve harekatları hakkında rehberimizden ilave bilgiler alacağız.

Alçıtepe Köyü içerisinde vereceğimiz yemek molası sonrası bölgede açılmış ilk müze olan Salim Mutlu Harp Eserleri Müzesi‘ni ziyaret edecek ve rotamızı kuzey yönüne çevireceğiz.

Çanakkale Turu 2021

Arıburnu – Anafartalar Kuzey Cepheleri hattına öncelikle ilk çıkarmaların ve muharebelerin yapıldığı Arıburnu Cephesi (Sarı Bayırlar) ile başlıyoruz. Kanlı Sırt – Conkbayırı hattında savaş esnasında iki tarafın yer aldığı siperlerin arasına yapılmış yoldan ilerliyoruz. Mehmetçiğe Derin Saygı Anıtı‘nda inerek rehberimizden bilgiler alıyoruz.

Avustralya‘nın Lone Pine (Tek Çam) adını verdiği ve bölgedeki tek anıtlarının yer aldığı Kanlı Sırt‘a ulaşıp mezarlıklarını ve anıtlarını inceledikten sonra buradan Kırmızı Sırt‘a rehberimiz ile birlikte kısa bir yürüyüş (100m) yapıyor ve orjinal siperler ile tünelleri inceliyoruz.

Çanakkale Tur 2021

Anılarda siperlerin arası neredeyse 8 metre olarak bilinen Bomba Sırtı – Cesaret Tepe hattı hakkında rehberimizden bilgiler alıp Sembolik 57. Alay Şehitliği ve Gerçek Şehitlik olan Kesikdere Şehitliği’ni ziyaret ediyoruz.

Çanakkale Savaşı Turu 2021

Tepeyi avuçlayan iki elmişçesine tabletlerle süslenen Mehmetçik Parkı‘nın yer aldığı 261 Rakımlı Tepe‘de inerek, park içerisinden (150m) Conk Bayırı‘na siperler arasından geçerek ulaşıyoruz. Arıburnu cephesinin en hakim ve önemli noktası olan Conk Bayırı üzerinde yer alan Atatürk‘ün saatinden vurulduğu yer, Atatürk Anıtı, Yeni Zelanda Anıtı, Restore Edilmiş Türk Siperleri, Gözetleme Yeri ve az sonra gideceğimiz Anafartalar Ovası’nı inceleyip bilgiler alıyoruz.

Çanakkale Savaşı Turu 2021

25 Nisan 1915 günü Anzac birliklerinin ilk çıkarma yaptıkları Anzac Koyu, ilk mezarlıkları olan Arıburnu Mezarlığı ve günümüzde her yıl anma törenlerini düzenledikleri Anzac Tören Alanı ziyaretleri yapıp rehberimizden bilgiler aldıktan sonra Anafartalar Cephesi‘ne hareket ediyoruz.

Bölgedeki önemli noktalar olan Balıkçı Damları, Mestan Tepe, Yusufçuk Tepe, Kireç Tepe, Karakol Dağları ve çevremizde yer alan yabancı mezarlıklar hakkında rehberimizden bilgiler alarak Suvla Koyu’nu çevreleyen Büyük Kemikli ve Küçük Kemikli burunları hakkında rehberimizden detaylı bilgiler alıyoruz.

Çanakkale Savaşları Turu 2021

Son cephe olan Anafartalar Cephesi hattını ziyaret edip bilgiler aldıktan sonra Küçük Anafarta ve Büyük Anafarta köyleri arasından geçerek Mustafa Kemal Atatürk‘ün savaşı beklediği Bigalı Köyü‘ne ulaşıyoruz. Bigalı Köyü Atatürk Evi Müzesi‘ni ziyaret edip bölgede meşhur olan köy kahvesinde yorgunluk kahvesi molası verip dönüşe geçiyoruz.

Tüm günümüzü ayırıp neredeyse karış karış gezdiğimiz Gelibolu Yarımadasında Çanakkale Şehitlik Turu programımızı sonlandırıyor ve feribot yolculuğu ile Çanakkale’ye dönüş yaparak, sizleri uğurluyoruz.

Şehitlik Turu Araçları

Şehitlik Turu Araçları

Çanakkale Şehitlik Turu Fiyatları

Yetişkin (+12 Yaş): 150 TL

Çocuk (7-12 Yaş): 120 TL

Bebek (0-6 Yaş): Ücretsiz – Hizmet Alınmadığı Takdirde

Standart Dahil Hizmetlerimiz:

 • Lüks Araçlarla Ulaşım Hizmeti (Klimalı + Ses Sistemli)
 • Rehberlik Hizmeti (Bölgede İkamet Eden Rehber veya Alan Kılavuzları)
 • Feribot Geçişleri
 • Müze Giriş Ücretleri
 • Öğle Yemekleri (Dana Köfte Izgara Menü)

Google Map Üzerinde Görüntü

Çanakkale Şehitlik Turu Genel Bilgiler

Lutars Turizm gerekli gördüğü takdirde Çanakkale Şehitlik Turu programında ve güzergahında değişiklik yapma hakkına sahiptir.

– Lutars Turizm firma ekibimiz 1996 yılından beri bölgede uzmanlaştığı için bir çok resmi ve özel kurum tarafından organizasyonlarda görev almaktadır. Bu nedenle rehber veya tarih danışmanı ekibinde güne göre değişiklikler olabilmektedir.

Çanakkale Şehitik Turu Nedir?

Çanakkale şehitlik turu, tüm yıl boyunca seyahat acentaları tarafından düzenlenen Çanakkale Savaş Alanları ve Şehitlikleri gezisini kapsayan tur programıdır.

Şehitlik Gezisi 2021

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Mustafa dedi ki:

  Çanakkale’ye bu geziyi, şehit düşen askerlerimizi anmak için planladık. Türk olarak bunun harika ama duygusal bir deneyim olacağını biliyorduk ve bir süredir bunu dört gözle bekliyorduk. Grubumuzdaki bazı kişilerin orada gömülü akrabaları vardı ve onların saygılarını sunarken görmek çok değişik duygular yaşamamıza neden oldu. Rehberimiz Yurtsev Bey, bölgenin tarihini, savaşı ve Osmanlı’nın savaşa katılımını açıklamak için iyi bir iş çıkardı. Genel olarak çok keyifli bir gün olduğunu düşünüyorum. Gezimizdeki herkesin benzer yorumları vardı, bu yüzden umarım sahipler / yöneticiler bu günü korumak için bunu dikkate alırlar.

 2. Ahmet dedi ki:

  Kesinlikle mükemmel. Çanakkale savaşlarıyla ilgileniyorsanız, bunu beğenmemek elde değil. Bir çok mezarlık görmek hareketli bir deneyim yaşattı. Bundan gerçekten zevk aldım, çok şey gördüm, askerlerin göğüs göğüse çarparak öldüğü yer de dahil. Rehber işini biliyordu. Yurtsev Bey bu güne kadar gördüklerimin en iyisiydi.

 3. Hülya dedi ki:

  Rehberimizi çok sevdik, zamanlaması mükemmel, çok profesyoneldi ve sorabileceğiniz herhangi bir soruya hazırdı. Çok titizdi ve gerçekten her şeyi ele aldığı için herhangi bir sorumuz olmadı. Tüm turizm ofisindeki personel güler yüzlü ve ilgiliydi. Harika bir gün için teşekkürler.

 4. Deniz Büşra dedi ki:

  Eşim, kızım ve yakın arkadaşlarımla katıldım. Kocam ve arkadaşımız eski ordu mensubu. Öğrenmek ve savaş alanlarında şehit olan tüm atalarımıza saygılarımızı sunmak istedik. Son derece bilgilendirici olan rehberimizle çok dikkat çekici bir gün geçirdik. Sadece Türk anma törenlerine değil, İngiliz ve Avustralyalılara da katıldık. O gün katıldığımız tüm yerler gerçekten görülmeye değer. Sizi yorgun, bitkin ve üzgün bırakıyor ama bu kadar çok şey öğrendiğimiz ve sadece şehitlerimiz değil, bazen hayatta kalma şansları olmadığında bile savaşlarda hayatlarını veren diğer birçok askere saygılarımızı sunduğumuz için hepimiz memnunuz. Bu turu kesinlikle tavsiye ederim, bir çiftlik bahçesinde yediğimiz öğle yemeği için yerel bir restoranda durduk. Orası bile çok güzeldi.

 5. Rüya dedi ki:

  Bu tur inanılmazdı. Uzun bir gün sürüyor ama kesinlikle buna değer. Tur Rehberimiz harikaydı. Şehitler anıtı olağanüstüydü. Çok duygusal bir gün ve öğrenilen çok şey oldu. Şiddetle tavsiye ederim.

 6. Suzan dedi ki:

  Son derece iyi organize edilmişti. Turda sadece iki çift olan küçük araç vardı. Rehberimiz çok bilgiliydi ve bizi milliyetimize göre hepimizi ilgilendirecek yerlere götürdü. Eşim Avustralyalı olduğu için Avustralya Ulusal Anıtı ve Lone Pine çok özel yerlerdi ve ziyaret edilmesi oldukça duygusaldı. Sakin bir döneme gelmesi bizim için çok büyük bir şans oldu.

 7. Sebiha dedi ki:

  Melih beyin yardımı ile tur aldık. Katıldığımız şehitlik turu çok güzeldi. Tamamını gezdirdiler. Rehberimiz çok iyi anlattı. Rehbersiz gitseydik gerçekten bir şey anlamazmışız. İnsan buraya gelince kendini çok farklı hissediyor. Mutlaka gelip gezmelisiniz.

BİR YORUM YAZ