Çanakkale Şehitlik Turu

Çanakkale Şehitlik Turu

Çanakkale Şehitlik Turu; Tarihi Gelibolu Yarımadası Çanakkale Savaş Alanları ve Şehitlikleri tüm cephe hatları detaylı ekstra uzatılmış özel tur programı.

Çanakkale Şehitlik Turu

Başlangıç: 08.00 – Bitiş: 19.00 

AZ SONRA İNCELEYECEĞİMİZ ÇANAKKALE ŞEHİTLİK TURU PROGRAMI TÜM CEPHE HATLARINI BİRE BİR ZİYARETİ KAPSAYAN EN DETAYLI VE UZUN GÜNÜBİRLİK TUR PROGRAMIDIR. PROGRAMIN SİZE UZUN GELMESİ DURUMUNDA HER GÜN KESİN HAREKETLİ STANDART TUR PROGRAMI HAKKINDA BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.

Dünyanın en büyük seyahat portallarından biri olan TripAdvisor’a ve tüm misafirlerimize yıllardır layık gördüğünüz Mükemmellik Sertifikası ödülü için teşekkür ederiz.


Çanakkale Savaş Alanları ve Şehitlikleri eskiden Milli Park olan 33.000 hektarlık geniş bir alan içerisinde bulunmaktadır. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı yönetimindeki bu alan Çanakkale ili Eceabat ilçesi sınırları içerisindedir.

Çanakkale Şehitlik Turu Detayı

Sabah 08.00‘da ofisimizde buluşuyor ve 08.30 Çanakkale – Kilitbahir feribot ile Avrupa yakasına geçiş yapıyoruz. Varışımız sonrası tüm gün sürecek programımıza başlayacağız.

Çanakkale ile özdeşleşen Dur Yolcu objesi ve Kilitbahir Köyü hakkında rehberimizden detaylı bilgiler alıyoruz.

Boğazın en dar yeri olan 2 kale arasında duruyor ve Fatih Sultan Mehmet Han tarafından yaptırılan Kale-i Sultaniye ve Kilid-ül Bahr kaleleri hakkında bilgiler alıyoruz.

Sultan Abdülaziz ve Abdülhamit tarafından yan yana yaptırılan Rumeli Aziziye ve Rumeli Hamidiye tabyaları hakkında bilgiler alıyor, günümüzdeki adı Namazgah Tabyası olan Aziziye tabyasındaki müze ve video gösterim odasını ziyaret ediyoruz.

Boğaz Harbi Çanakkale Savaşının en bilenen muharebesi olup Çanakkale Zaferi her yıl Çanakkale Deniz Savaşı gününde, 18 Mart tarihinde kutlanır. 215 Okkalık mermiyi kaldırarak destan yazan kahramanımız Onbaşı Koca Seyit‘in de görev yaptığı ve anıtının olduğu, savaşın en önemli ve hakim noktalarından biri olan Rumeli Mecidiye Tabyası‘nı geziyor, tabyalar, buradaki şehitliklerimiz ve Çanakkale Deniz Muharebeleri hakkında rehberimizden detaylı bilgiler alıyoruz.

Kanuni Sultan Süleyman zamanında Akdeniz‘i Türk Gölü‘ne çeviren o donanmanın tatlı su ihtiyacını karşılamak için yaptırılan su havuzlarından ismini alan ve savaş esnasında rehabilitasyon merkezi olarak kullanılan  Havuzlar bölgesini inceliyor ve tarihi bilgiler alıyoruz.

Çanakkale Şehitlik Turu programımıza sağlık hizmetleri ile devam ediyoruz. Bir biri ardında cephe yolu üzerinde yer alan Soğanlı Dere ve Şahin Dere Sargı Yerleri içlerinden birini ziyaret ettikten sonra Alçıtepe Köyü girişine kurulan Açık Alan Tıp Müzesi ve Canlandırması‘nı ziyaret ediyor ve Çanakkale Savaşında Sağlık Hizmetleri hakkında rehberimizden bilgiler alıyoruz.

Bölgenin en büyük ziyaret alanı olan ve Çanakkale Şehitliği denilince akla ilk gelen Çanakkale Şehitlikleri Abidesi‘ne ulaşıyoruz. Çanakkale Şanlı Zaferini heybetiyle gözler önüne seren Anıt ve çevresinde yer alan sayısız eseri rehberimiz ile birlikte gezerek detaylı bilgiler alıyoruz.

Çıkarma noktalarından biri olan Ölüm Koyu (Morto) ve günlerce kırmızı akan Kanlı Dere hattından ilerleyerek Çanakkale Boğazı’nın Avrupa kıtasındaki en uç noktası olan Seddülbahir Köyü‘ne ulaşıyoruz. En sert mücadelenin yaşandığı Ertuğrul Koyu ve burayı kahramanca savunan Yahya Çavuş ve Askerleri anısına yapılan şehitliğimizi ziyaret ederken, çıkarma harekatı ve boğaz girişi hakkında rehberimizden bilgiler alıyoruz.

Öğle yemeği molası vereceğimiz Alçıtepe‘ye doğru sahil yolu istikametinden hareket ediyoruz. Yolculuğumuz esnasında Tekke Koyu – Pınariçi Koyu arasında kalan çıkarma koyları ve harekatları hakkında rehberimizden ilave bilgiler alacağız.

Alçıtepe Köyü içerisinde vereceğimiz yemek molası sonrası bölgede açılmış ilk müze olan Salim Mutlu Harp Eserleri Müzesi‘ni ziyaret edecek ve rotamızı kuzey yönüne çevireceğiz.

Arıburnu – Anafartalar Kuzey Cepheleri hattına öncelikle ilk çıkarmaların ve muharebelerin yapıldığı Arıburnu Cephesi (Sarı Bayırlar) ile başlıyoruz. Kanlı Sırt – Conkbayırı hattında savaş esnasında iki tarafın yer aldığı siperlerin arasına yapılmış yoldan ilerliyoruz. Mehmetçiğe Derin Saygı Anıtı‘nda inerek rehberimizden bilgiler alıyoruz.

Avustralya‘nın Lone Pine (Tek Çam) adını verdiği ve bölgedeki tek anıtlarının yer aldığı Kanlı Sırt‘a ulaşıp mezarlıklarını ve anıtlarını inceledikten sonra buradan Kırmızı Sırt‘a rehberimiz ile birlikte kısa bir yürüyüş (100m) yapıyor ve orjinal siperler ile tünelleri inceliyoruz.

Anılarda siperlerin arası neredeyse 8 metre olarak bilinen Bomba Sırtı – Cesaret Tepe hattı hakkında rehberimizden bilgiler alıp Sembolik 57. Alay Şehitliği ve Gerçek Şehitlik olan Kesikdere Şehitliği’ni ziyaret ediyoruz.

Tepeyi avuçlayan iki elmişçesine tabletlerle süslenen Mehmetçik Parkı‘nın yer aldığı 261 Rakımlı Tepe‘de inerek, park içerisinden (150m) Conk Bayırı‘na siperler arasından geçerek ulaşıyoruz. Arıburnu cephesinin en hakim ve önemli noktası olan Conk Bayırı üzerinde yer alan Atatürk‘ün saatinden vurulduğu yer, Atatürk Anıtı, Yeni Zelanda Anıtı, Restore Edilmiş Türk Siperleri, Gözetleme Yeri ve az sonra gideceğimiz Anafartalar Ovası’nı inceleyip bilgiler alıyoruz.

25 Nisan 1915 günü Anzac birliklerinin ilk çıkarma yaptıkları Anzac Koyu, ilk mezarlıkları olan Arıburnu Mezarlığı ve günümüzde her yıl anma törenlerini düzenledikleri Anzac Tören Alanı ziyaretleri yapıp rehberimizden bilgiler aldıktan sonra Anafartalar Cephesi‘ne hareket ediyoruz.

Bölgedeki önemli noktalar olan Balıkçı Damları, Mestan Tepe, Yusufçuk Tepe, Kireç Tepe, Karakol Dağları ve çevremizde yer alan yabancı mezarlıklar hakkında rehberimizden bilgiler alarak Anafartalar çıkarma harekatının yapıldığı Suvla Koyu‘na ulaşıyoruz. Suvla Koyu’nu çevreleyen Büyük Kemikli ve Küçük Kemikli burunları hakkında rehberimizden yerinde detaylı bilgiler alıyoruz.

Son cephe olan Anafartalar Cephesi hattını ziyaret edip bilgiler aldıktan sonra Küçük Anafarta ve Büyük Anafarta köyleri arasından geçerek Mustafa Kemal Atatürk‘ün savaşı beklediği Bigalı Köyü‘ne ulaşıyoruz. Bigalı Köyü Atatürk Evi Müzesi‘ni ziyaret edip bölgede meşhur olan köy kahvesinde yorgunluk kahvesi molası verip dönüşe geçiyoruz.

Tüm günümüzü ayırıp neredeyse karış karış gezdiğimiz Gelibolu Yarımadasında Çanakkale Şehitlik Turu programımızı sonlandırıyor ve feribot yolculuğu ile Çanakkale’ye dönüş yaparak, sizleri uğurluyoruz.

Şehitlik Turu Araçları

Şehitlik Turu Araçları

Çanakkale Şehitlik Turu Ücret Detayları

Binek Araç: 1-3 Kişi için uygundur çocuklu ailelerde 4 kişi alınabilmektedir.

Minibüs: 4-12 Kişi için uygundur.

Binek araçlar ekonomik klas standart otomobildir. Minibüsler Mercedes Sprinter marka modeldir. Tüm araçlar 5 yaşından küçük olup, fiyatlandırma kişi sayısına göre değil araç başınadır. Program kapalı gruplar için olup, özel rehber ve özel araç tahsis edilerek yapılmaktadır.

Standart Dahil Hizmetlerimiz:

  • Lüks Araçlarla Ulaşım Hizmeti
  • Rehberlik Hizmeti
  • Feribot Geçişleri

Google Map Üzerinde Görüntü

Çanakkale Şehitlik Turu Genel Bilgiler

Lutars Turizm gerekli gördüğü takdirde Çanakkale Şehitlik Turu programında ve güzergahında değişiklik yapma hakkına sahiptir.

– Lutars Turizm firma ekibimiz 1996 yılından beri bölgede uzmanlaştığı için bir çok resmi ve özel kurum tarafından organizasyonlarda görev almaktadır. Bu nedenle rehber veya tarih danışmanı ekibinde güne göre değişiklikler olabilmektedir.

Çanakkale Şehitik Turu Nedir?

Çanakkale şehitlik turu, tüm yıl boyunca seyahat acentaları tarafından düzenlenen Çanakkale Savaş Alanları ve Şehitlikleri gezisini kapsayan tur programıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ