Koca Seyit Köyü Heykeli Mezarı

Koca Seyit Köyü Heykeli Mezarı

Koca Seyit (Seyit Onbaşı) Köyü, Anıt Heykeli, Mezarı

Alan Kılavuzumuz Selahi Tutmaz arkadaşları ile birlikte Seyit Onbaşı, Koca Seyit’in Anıt Heykeli ve Mezarını ziyaret amacıyla Koca Seyit Köyünü ziyarete gitti.

Koca Seyit (Seyit Onbaşı) Köyü

Balıkesir’in Havran ilçesinin eski adı Manastır olan köyünün adı Çanakkale Savaşı’nda savaşmış Osmanlı askeri Seyit Onbaşı’nın bu köyden olması sebebiyle Koca Seyit olarak değiştirilmiştir. Seyit Onbaşının kabri ve çevresi tekrar düzenlenerek anıtsal bir alan oluşturulmuş ve ziyaretçilerin hizmetine sokulmuştur. Burada ayrıca Çanakkale Savaşından arta kalan savaşla ilgili objelerin sergilendiği bir müze de vardır.

Koca Seyit – Seyit Onbaşı Kimdir

Seyit Ali Çabuk veya Seyit Ali Onbaşı, (d. Eylül 1889 – ö. 1939) I. Dünya Savaşı’nda Çanakkale Cephesi’nde çarpışan Osmanlı askeri.

1889 yılının Eylül ayında Balıkesir’in Havran İlçesi Çamlık (Manastır) köyünde dünyaya geldi. Babası Abdurrahman, annesi Emine idi.

1909 yılında Osmanlı Ordusu’na katıldı. Balkan Savaşı’nda çarpıştı. I. Dünya Savaşı’nın başlaması ile Çanakkale Cephesi’nde topçu eri olarak göreve başladı. 18 Mart 1915’te Müttefik donanması Çanakkale Boğazı’nı geçmek için saldırıya geçti. Bu sırada Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası’nda görevliydi. Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlar, bu saldırıyı püskürttü. Yapılan atışlar sebebiyle tabyada bulunan topun mermi kaldıran vinci parçalandı. Bunun üzerine Seyit Ali 275 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştirdi. Seyit Ali, ilk iki atışta Bouvet’e hafif bazı hasarlar verdiyse de, üçüncü atışında Fransız zırhlısı Bouvet’e ağır yara verdi. Atılan mermi geminin su kesiminin biraz altına isabet ederek geminin anında yan yatmasına neden oldu, daha sonra Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlardan birine çarptı. Bouvet de bu yaradan kısa bir süre sonra alabora olarak battı.  Bu yüzden komutan ona onbaşılık görevini verdi. Çanakkale savaşından bir gün sonra Seyit Ali Onbaşı’ndan top mermisi sırtında fotoğrafı çekilmesi istendi. Seyit Ali Onbaşı ne kadar zorlansa da top mermisini kaldıramadı. Sonra Seyit Ali Onbaşı yine savaş çıksın yine kaldırırım dedi. Bundan sonra ancak fotoğrafı tahta bir mermiyle çekilebildi.

Savaşın sona ermesi ile 1918’de köyüne dönen Seyit Ali, ormancılık ve kömürcülük işlerine devam etti. 1934 yılında çıkartılan Soyadı Kanunu ile Çabuk soyadını aldı. Seyit onbaşı 1939 yılında verem hastalığı yüzünden hayatını kaybetti.

Fotoğraflarla Koca Seyit Köyü Heykeli Mezarı

selahi-koca-seyit

Koca Seyit Köyü

selahi-koca-seyit-heykeli

Koca Seyit Anıt Heykeli

selahi-koca-seyit-mezari

Koca Seyit Mezarı

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ