İlk Şehitler Anıtı

İlk Şehitler Anıtı

Çanakkale İlk Şehitler Anıtı: 3 Kasım 1914 Seddülbahir İlk Şehitler Anıtı

Seddülbahir Köyü’nde bulunan Seddülbahir Kalesi‘nin solunda görülen beyaz anıt, ilk şehitler anıtıdır.

İlk Şehitler Anıtı

Çanakkale cephesinde henüz tam anlamıyla bir yığınaklanma gerçekleştirilmeden İngiliz ve Fransız gemileri boğaz girişinde demirlemeye başlamış, 13 Ağustos 1914‘te boğaz önünde 3 İngiliz Kruvazörü varken, bu sayı 5 tanesi zırhlı olmak üzere 12 gemiye çıkmıştı. 27 Eylül 1914 tarihine gelindiğinde ise boğaz ablukaya alınmaya başlamış ve gemi sayısı her geçen gün artmaya başlamıştı.

27 Ekim 1914 günü Amiral Souchon‘un Goeben, Breslau ve dokuz Osmanlı savaş gemisinden oluşan bir donanma Karadeniz’e açıldı. Donanma 29 Ekim 1914 sabahı Rus liman ve gemileriyle temas kurdu. Odessa, Sevastopol, Novorossisky ve Tedosya limanlarını bombalandı. Bir mayın ve on beş askeri nakliye gemisi batırıldı, bir torpidoya ağır hasar verildi. Bir kömür gemisi 3’ü subay 75 personeliyle esir alındı. Novorossisky‘de buğday silolarıyla elli petrol deposu tahrip edildi.

Rus limanlarının bombalanması sonrası ise Rusya nota verdi. Ruslar derhal Alman heyetinin sınır dışı edilmesini ve tazminat görüşmelerine başlanmasını istedi. Ancak Osmanlı tarafı bu notayı kabul etmedi. Bunun üzerinde Rusya ordusu 1 Kasım 1914 tarihinde Kafkas sınırından Osmanlı topraklarına saldırıya başladı.

Bu gelişmeler sonrası henüz tarafsızlık söz konusu olduğu halde Çanakkale Boğazı‘nın girişinde bekleyen birleşik donanma bu olaya misilleme olarak 3 Kasım 1914 tarihinde sabah saatlerinde taarruza başladı. 18 gemiden oluşan birleşik filo saat 06.55‘te Infilexible, Triumf adlı İngiliz gemileriyle Vengens ve Sufren adlı Fransız gemileri muharebe nizamına geçerek 16.000 ve 14.000 metreden boğaz girişini bombardımana başladı. İki İngiliz gemisi Ertuğrul ve Seddülbahir bölgesini 160 top mermisiyle, iki Fransız gemisi de Kumkale ve Orhaniye bölgelerinin 60 top mermisiyle ateşe tuttu. Bu taarruza yalnızca Orhaniye ve Ertuğrul tabyalarından saat 07.05’te 10 top atışı ile karşılık verilmiştir.

Bu bombardıman esnasında Seddülbahir Kalesi Türk cephaneliğine isabet ederek infilak etmesine yol açan top mermisi 5 Subay ve 81 erin şehit olmasına sebep olmuştur. 3 Kasım 1914 tarihinde Çanakkale’de İlk Şehitler verilmiştir.

Çanakkale Muharebelerinin ilk Şehitleri olan bu askerlerimiz anısına Seddülbahir Kalesi‘nin sol tarafına bu anıt 1986 yılında yılında yaptırılmıştır. İlk şehitlerimize ait kabirler ise kale girişinde yer almaktadır.

ilk şehitler anıtı

İlk Şehitler Anıtı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ