Halit ve Rıza Tepe Muharebesi

Halit ve Rıza Tepe Muharebesi

Halit ve Rıza Tepe Muharebesi; Rıza Efendi adında ve Halit Efendi adında gayet kahramanca bir hücum yapan iki subay şehit olduğu için isimleri verilen tepelerdeki kanlı muharabe.

Halit ve Rıza Tepe Muharebesi

Saat 10.30’kadar harekat hakkında herhangi bir bilgi alamayan Mustafa Kemal 45. Alay’ın 3. Taburu’nu da yanına alarak Conkbayırı’na gitti. Mustafa Kemal, Conkbayırı’na geldiğinde birliklerin birbirine karışmış vaziyetini aşağıdaki derelerde gördü. 45. Alay’ın 3. Taburu’nu Mıntıka Komutanı Hamdi Bey’e göndererek birliklerin düzene sokulması emrini verdi. Birlikler saat 22.00’ye kadar toparlanarak düzene girdiler. 33 ncü Alay’ın da katılması ile İngilizler Çatalderesi-Mahmuzsırt hattından geri atıldılar. Bölgenin İngiliz donanımsının ateşine açık olması sebebiyle sabaha kadar tutulan hattın tahkim edilmesine çalışıldı ve Mahmuzsırt’a karşı Halit ve Rıza Tepesi dayanarak noktası olarak tutuldu.

Mustafa Kemal ATATÜRK neden bu tepeye “Halit ve Rıza Tepesi” denildiğini şöyle belirtir:

“Çataltepesi, Halit ve Rıza Tepesi denilen yerde kanlı bir muharebe oluyor… Orada Rıza Efendi adında ve Halit Efendi adında gayet kahramanca bir hücum yapan iki subay şehit olduğu için!” 15. Kolordu 4. Alayı’nın 15. Bölüğüne bağlı Süvari Teğmen Halit Efendi ve 15. Alay 4. Bölük Süvari Üsteğmen Ali Rıza Efendi Arıburnu bölgesindeki savaşlarda gözetleme ve keşiflerde büyük yararlıklar göstermişler 30 Mayıs 1915 akşamı şehit olmuşlardı. Mezar kitabeleri Büyük Anafartalar Köyü mezarlığındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ