Feshane Çanakkale Tanıtım Günleri

Feshane Çanakkale Tanıtım Günleri

Feshane Tanıtım Günleri; 2015 Feshane etkinlikleri kapsamında 02–05 Ocak tarihleri arası Çanakkale Tanıtım Günleri olarak ayrıldı. Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği bünyesinde tanıtım faaliyetlerini incelemek ve destek olmak amacıyla 03 Ocak 2015 tarihinde Feshane ziyaretinde bulunduk.

Feshane Tanıtım Günleri Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği

Feshane Tanıtım Günleri Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği

Feshane Tanıtım Günleri

Feshane etkinliklerine Çanakkale ili yoğun ilgi gösterdi. Ancak tanıtım faaliyetleri resmi kurum ve kamu kurumları ağırlıklı olarak gerçekleştirildi. Çanakkale Valiliği ve Çanakkale Belediye Başkanlığı tanıtım faaliyetlerinin organizasyonunu üstlendi.

Feshane Çanakkale Tanıtım Günleri

Çanakkale Valiliği ve Çanakkale Belediye Başkanlığı yanı sıra Çanakkale ilçe Kaymakamlıkları ve Belediye Başkanlıkları da Feshane tanıtım günlerinde yer aldılar. Çanakkale Valisi Syn Ahmet ÇINAR ve Çanakkale Belediye Başkanı Syn Ülgür GÖKHAN tanıtım günlerinde bizzat yer alıyorlar.

Feshane tanıtım günleri kapsamında faaliyette bulunan bölgeleri geziş sıramıza göre sizlerle paylaşmak istiyoruz;

Feshane Çanakkale Tanıtımı

İstanbul Feshane Tanıtım Günleri eski Feshane binasında gerçekleştiriliyor. Bina içerisine girdiğinizde Çanakkale için özellikle Çanakkale Savaşı ve 100. Yıl 2015 vurguları dikkatinizi çekiyor.

Çanakkale Valiliği

Feshane Tanıtım faaliyetlerinde Çanakkale Valiliği özellikle Çanakkale Savaşı, 2015 100. Yıl ve Truva Ören Yeri temalarına yer vermiş. Bununla birlikte tüm il genelinin popüler değerleri de unutulmamış.

Feshane Tanıtım Günleri Çanakkale Valiliği

Feshane Tanıtım Günleri Çanakkale Valiliği

Çanakkale Belediye Başkanlığı

Feshane Tanıtım faaliyetlerinde Çanakkale Belediyesi özellikle Barış ve Seramik işçiliği temasına yer vermiş. İlk kez Çanakkale coğrafyasında Truva Antik Kenti’nde bulunan Çanakçı Çarkı’nı ve el işçiliği ile çanak çömlek yapımını canlandırmış. Gerçektende ziyaretçilerin en fazla ilgi gösterdiği sunumlardan bir tanesiydi.

Feshane Tanıtım Günleri Çanakkale Belediyesi

Feshane Tanıtım Günleri Çanakkale Belediyesi

Çan İlçesi

Çan ilçesi Belediye Başkanlığı büyük emek harcamış Feshane Günleri için. 3 adet oldukça büyük, ses efektleri eşliğinde hareket eden maketler ilgi görüyor. Deve güreşleri ve halıcığa önem verilmiş. Yapılan devasa deve maketi ise oldukça gösterişli. Kağnı arabası maketinde ise Kurtuluş Savaşı anlarının sesli canlandırılması yapılmış. Görsellik açısından en fazla ilgi gören tanıtım stantlarından bir tanesi idi.

Feshane Tanıtım Günleri Çan

Feshane Tanıtım Günleri Çan

Eceabat İlçesi

Eceabat Kaymakamlığı Feshane Tanıtım Günlerinde yerini almıştı. Çanakkale Savaş Alanları ve Şehitlikleri tanıtım standının ana teması idi. Eceabat Kaymakamlığı standında en dikkat çekici unsur ise şüphesiz savaş anının en bilinen yemeği “Buğday Çorbası” yapılması ve ücretsiz olarak ziyaretçilere dağıtılmasıydı.

Feshane Tanıtım Günleri Eceabat

Feshane Tanıtım Günleri Eceabat

Ayvacık İlçesi

Ayvacık Kaymakamlığı Feshane Tanıtım Günlerinde turistik beldesi Küçükkuyu ile birlikte yerini almıştı. Ayvacık Kaymakamlığı ve Küçükkuyu Belediye Başkanlığı tanıtım stantlarında Halı, Kilim, Zeytincilik, Doğa ve Turizm temalarını işlemişti. Yöresel kıyafetler ile el dokuması tanıtımı yapılır iken, Assos ve Küçükkuyu’nun turistik değerleri, tanıtım broşürleri ve görseller ile ziyaretçilere tanıtılıyordu.

Feshane Tanıtım Günleri Ayvacık

Feshane Tanıtım Günleri Ayvacık

Bayramiç İlçesi

Bayramiç Kaymakamlığı Feshane Tanıtım Günlerinde popüler değerleri olan; Kazdağları-Ayazma, Evciler, Elma ve Helva ile yer alıyordu. En dikkat çeken nokta ise Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY idi. Mehmet Akif ERSOY’a ait şiirler ve şairimizin doğum yeri Bayramiç yazan nüfus kâğıdı örneği büyük ebatlarda hazırlanmış ve ziyaretçilerin ilgisine sunulmuştu.

Feshane Tanıtım Günleri Bayramiç

Feshane Tanıtım Günleri Bayramiç

Lapseki İlçesi

Lapseki Belediye Başkanlığı Feshane Tanıtım Günlerinde yer alan bir diğer ilçe belediyemizdi. Meyve üretimin gelişmiş ve ünlenmiş olduğu Lapseki’nin tanıtımı özellikle kiraz ve plajları ile yapılmaktaydı. Yöresel değerleri ziyaretçilerimizin ilgisine sunulmuştu.

Feshane Tanıtım Günleri Lapseki

Feshane Tanıtım Günleri Lapseki

Bozcaada İlçesi

Zaten yetirince bilinen ve popüler tatil noktası olan Bozcaada da Feshane Tanıtım Günlerinde yerini almıştı. Bozcaada Kaymakamlığı ve Bozcada Belediye Başkanlığı tanıtım faaliyetlerini birlikte yürütmekteydi. Tanıtım faaliyetlerinde Bozcaada bağları, şarapları, plajları, rüzgar gülleri ve diğer turistik değerleri ziyaretçilerin beğenisine sunulmuştu.

Feshane Tanıtım Günleri Bozcaada

Feshane Tanıtım Günleri Bozcaada

Biga İlçesi

Biga ilçesi tanıtımında Biga Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı ve Karabiga Belediye Başkanlığı görev alıyordu. Feshane Tanıtım Günlerinde Biga ilçemizin antik kenti Parion ve süt ürünleri ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktaydı. Biga ilçesinde faaliyet gösteren büyük ticari kuruluşlar ise Mobilya gibi ticari ürünleri de tanıtmaktaydılar.

Feshane Tanıtım Günleri Biga

Feshane Tanıtım Günleri Biga

Gökçeada İlçesi

Feshane tanıtım günlerinde Gökçeada en iyi görsel tanıtımı yapan bölgemiz olarak dikkat çekiyordu. Gökçeada bir bütün olarak tanıtım faaliyetlerinde yerini almış ve değerlerini tanıtıyordu. Özellikle kullanılan taş ev maketi mükemmeldi. Adeta orijinal taş ev görünümü içerisindeydi. Stantlar taş ev önüne oldukça güzel yerleştirilerek yöresel ürünlerin de tanıtımı başarıyla gerçekleştirilmişti. Kültür ve turizmin yanında doğa sporlarına da önem verilmişti. Gökçeada ilçesi tüm zenginlikleri ile ziyaretçilerin beğenisine sunuluyordu.

Feshane Tanıtım Günleri Gökçeada

Feshane Tanıtım Günleri Gökçeada

Gelibolu İlçesi

Feshane tanıtım günlerinde Gelibolu ilçesi lezzetleri ile yerini almıştı. Yörenin et ve süt ürünleri ile meşhur peynir tatlısı ziyaretçilerin beğenisine sunulmuştu.

Feshane Tanıtım Günleri Gelibolu

Feshane Tanıtım Günleri Gelibolu

Ezine İlçesi

Feshane Tanıtım Günlerinde Ezine ilçemiz Ezine Kaymakamlığı tarafından tanıtılmaktaydı. İlçemizin tanıtımında tarihi değerlerine yer verilmekle birlikte ulusal ün kazanmış Ezine Peyniri de tanıtılmaktaydı. Ezine’nin diğer doğal ürünleri de ziyaretçilerin beğenisine sunulmuştu.

Feshane Tanıtım Günleri Ezine

Feshane Tanıtım Günleri Ezine

Çanakkale 2. Salon

Tanıtım stantlarının olduğu salon dışında ikinci bir salon daha vardı. İkinci salon daha çok hem tanıtım hem satış amacıyla kullanılmaktaydı. Çanakkale yöresine ait; sebze, meyve, et ve süt ürünleri, tatlılar, reçeller, konserveler, zeytinyağı, sabunlar ve daha birçok ürün burada sergilenmekte ve satışa sunulmaktaydı. Çanakkale’nin yöresel tatları oğlan çevirme ve kuzu çevirme de buradaki küçük restoranlarda yerini almışlardı.

Feshane Tanıtım Günleri Ürünler

Feshane Tanıtım Günleri Ürünler

Yöresel tatlara yönelik tanıtım yanında, video gösterileri, yöresel müzik ve yöresel halk oyunları da ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktaydı.

Feshane Tanıtım Günleri Halk Oyunları

Feshane Tanıtım Günleri Halk Oyunları

Feshane Etkinlikleri Çanakkale Tanıtım Günleri kapsamında Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği bünyesinde gerçekleştirdiğimiz ziyaret esnasında tüm Çanakkale’nin el birliği ile tanıtım faaliyetlerinde bulunduğuna şahit olduk. Ancak özellikle İstanbul içinde tanıtımın yetersiz olduğu dikkatimizi çekti. Feshane tanıtım günleri maalesef İstanbul içerisinde yeterince tanıtılamamış ve duyurulamamış. Umarız bir dahaki etkinlikte tanıtım daha fazla yapılarak, daha fazla ziyaretçi çekilebilir.

Feshane Tanıtım Günleri Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği

Feshane Tanıtım Günleri Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ