Çanakkale’de Nerede Ne Yenir

Çanakkale’de Nerede Ne Yenir

Çanakkale’de nerede ne yenir; Çanakkale Balık Restoranları, Et Restoranları, Lokantalar, Kebapçılar, Ev Yemekleri, Cafeteryalar, Tatlı ve Pastaneler, Fast Food, Pizzacılar, Fırınlar, Çay Bahçeleri, Kendin Pişir Kendin Ye Tesisleri, Mesire Yerleri ve diğer tüm tesislerimiz.

Çanakkale Balık Restoranları

Lüks:

Çanakkale sahilinde yer alan, tarihe meydan okuyan Çanakkale’nin tarihi restoranıdır Yalova Restoran. Koltuk barınağı, diğer adı kilitbahir iskelesi olan iskelenin hemen yanındadır. Eskiden Çanakkale Balıkhanesi burda bulunmaktaydı. Çanakkale’de boğazda balık yemek isteyenler buraya akın ederdi. Balıkhane taşınalı epey zaman oldu. Yalova Restoran ise tadilat geçirdi ve yenilendi. Şu an Çanakkale sahilinde yer alan en lüks balık restoranıdır.

Restoran:

Çanakkale sahilinde yer alan, orta-lüks bir diğer balık restoranımız ise Kavala restorandır. Kavala küçük ve şirin bir restoran. Özellikle dekorasyonu göze çok iyi hitap ediyor. Eski esnaf lokantaları görünümüne sahip. Küçük ahşap masalar ve sandalyelerle döşenmiş. Taze balık yiyebileceğiniz güzel bir tesis.

Fast Fish:

Yine sahilde bulunan, Kilitbahir feribot iskelesi civarında, Yalova restoranın arka sokağında yer alan Damak Tadı Restoran ekmek arası deniz ürünleri, balık, midye, kalamar vb. yiyebileceğiniz bir yiyecek işletmesidir. Çanakkale’nin taze deniz ürünlerinin tadına burada da bakabilirsiniz.

Çanakkale Et Restoranları;

Çanakkale Sahilinde malesef tam anlamıyla et restoranı olarak hizmet veren bir tesisimiz bulunmamaktadır. Kırmızı et seviyor ve yemek istiyorsanız Çanakkale sahilde yer alan yarı restoran – yarı cafeterya tesislerde, kebapçılarda ve sahilde yer alan otellerimizin restoranlarında kırmızı et yemeklerini bulabilirsiniz.

Çanakkale Lokantaları;

Çanakkale’de yemek yiyebileceğiniz lokantalar her şeyirde olduğu gibi Çanakkale’de de tüm şehre dağılmış durumdalar. Bizler yazımızı şehrimize turizm amacıyla gelen ziyaretçilere bilgiler sunabilmek için yazdığımızdan öncelikle Çanakkale iskele meydanına yakın lokantalardan bahsetmek istiyorum. İskele meydanından saat kulesine doğru ilerlediğinizde etrafınızda bir kaç lokanta görebilirsiniz. Yine aynı şekilde Feribotun tam karşısında ilerleyen ana cadde üzerinde değişik lokantalar bulabilirsiniz.

Çanakkale Kebapçılar

Çanakkale iskelesinden Cumhuriyet Meydanı’na doğru ilerlediğinizde yolun iki tarafında kebapçılar yer almaktadırlar. Çanakkale’nin iki büyük pide ve kebapçısı, Doyum ve Gülen Pide cadde üzerinde yer almaktadır. Sahilde boğaz manzarası eşliğinde yemek yemek isterseniz Şişhane Kebap’ı tercih edebilirsiniz. Ailecek işlettikleri kebapçı aileye uygun nezih bir ortam. Aynı zamanda boğazın güzelliğini seyredebiliyorsunuz. Ayrıca fiyatları da epey uygun konumu ve hizmetine göre.

Ev Yemekleri

Çanakkale’de diğer tüm yeme-içme tesisleri olduğu gibi ev yemeği yapan işletmeler de var. Bunlardan büyük olan ve feribota yakın olan 3 tanesini tavsiye edebiliriz sizlere. Hemen saat kulesinin 20 metre ilerisinde, Cevahir Ev yemekleri, Bade Ev yemekleri ve Sardunya Ev yemekleri adında tesislerimiz hizmet vermektedir. Bu tesislerde yemek sayısı oldukça fazladır. Mevcut yemeklerin içerisinden bir kaç çeşitini tabağınızın büyüklüğüne göre seçiyorsunuz.

Kafeteryalar

Çanakkale Sahil boyunca her tarzda hitap eden çok çeşitli Kafeteryalar bulunmaktadır. Belediyeye ait sosyal tesisleri ve çay bahçelerinden lüks kafeteryalara kadar aradığınız her hizmeti kolaylıkla bulabilirsiniz. Tesisler içerisinde en öne çıkanlardan bir tanesi Vitalis Kafe’dir. Diğerlerinden ayıran en önemli özelliği tarihi bir bina içerisinde yer alması. Çanakkale’nin en eski binalarından biri olan, bir zamanlar İtalyan Konsolosluğu olarak hizmet veren, bir dönem Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi rektörlük binası olarak hizmet vermiş tarihi bir yapı içinde bezenmiş bir kafeteryadır. Oldukça kaliteli bir kafeteryadır.

Tatlı ve Pastaneler

Çanakkale sahilinde şehrimizin meşhur tatlısı Peynir Helvası’nı yiyebileceğiniz bir çok tatlıcı ve pastane yanında ulusal anlamda ün kazanmış Özsüt gibi tesisler de bulunmaktadır. Şehrimizde peynir helvası konusunda ün yapmış, Babalık, Hüsmenoğlu, Truva Süt Ürünleri, Kadir Usta ve Samanyolu Pastanesi gibi tesisler saat kulesi ve iskele meydanı civarında sıklıkla bulunmaktadır.

Fast Food

Çanakkale sahilinde fast food tarzı yiyecekleri temin edebileceğiniz bir çok tesis bulunmaktadır. Hemen iskele meydanı çevresinde dönerci ve diğer fastfood tesisleri dikkatinizi çekecektir. Bu yıl içerisinde Mc Donalds’ın Çanakkale’de hizmet vermesiyle birlikte fast food alanında da Çanakkale’de epey gelişme görülmüştür.

Pizzacılar

Çanakkale sahilinde ve iskele meydanı çevresinde pizzacılar da yer almaktadır. Napoli Pizza Restoranları, Bombacı Pizza, Gülen Pizza bunların içerisinde en çok tanınan işletmelerdir. Ayrıca hemen Kilitbahir iskelesi yanında yer alan Shov Pizza’da İbrahim Usta’nın pizzalarını da sizlere tavsiye ederiz.

Fırınlar

Çanakkale sahilinde boğaza karşı kahvaltı muşteşem bir keyiftir. Çanakkale 2012 verilerine göre de ülkemizin havası en temiz kenti olarak kabul edilmiştir. Sabahları boğaza karşı taze poğaça ve çay ile kahvaltı yapabilirsiniz. Çanakkale’de günün neredeyse her saati taze ürün çıkaran fırınlarımız hizmet vermektedirler. Çanakkale Çimenlik Kalesi’nin hemen yakınında bulunan çarşı caddesi girişinde hamur işi üreten fırınlar bulunmaktadır. Çanakkale Cumhuriyet Meydanında şehrimizde simit konusunda ün kazanmış Nar Simit’in simitlerini de tavsiye ederiz.

Çay Bahçeleri

Çanakkale sahil boyunda çay bahçesi olarak hizmet veren 4 tesisimiz bulunmaktadır. Bunlardan iki tanesi Çanakkale Belediyemizin sosyal hizmeti bünyesinde yer alan ve sahilin sağ tarafında bulun Golf Çay Bahçesi ve Belediye Sosyal Tesisleridir. Çanakkale kordonunun en sağ ucunda Golf Çay Bahçesi yer alır. Kordon Boyu Truva Atı’nın hemen 50 metre yakınında da Belediye Sosyal Tesisleri yer almaktadır. Kordonun sol tarafında, Çimenlik Kalesi’nin girişinde karşılıklı ve denize sıfır olarak Donanma Çay Bahçesi ve Şakirin Yeri çay bahçesi bulunmaktadır.

Bunlardan ayrı olarak Özgürlük Parkı’ndan bahsetmek istiyoruz sizlere. Çanakkale’nin adeta çatısı konumunda kalan, şehrimizin en yüksek noktası Aşıklar Tepesi mevkinde bulunan Özgürlük Parkı içerisinde de bir çay bahçesi mevcut. Burada adeta Çanakkale Boğazına kuş bakışı çay keyfi yapabilirsiniz.

Mesire Yerleri

Çanakkale il merkezimizde mesire yeri bulunmamaktadır. Mesire yeri olarak en yakın nokta Kepez Beldesi içerisinde yer almakla birlikte yaklaşık 7km mesafededir. Biraz daha ileriye gidersek 12 km kadar mesafede yer alan tatil köyümüz Güzelyalı içerisinde de mesire yerleri mevcuttur. İl sınırları içerisinde yer alan en tanınmış ve popüler mesire yerimiz ise Bayramiç Ayazma Mesire Yeri olarak bilinmektedir. Kazdağlarının kuzey eteklerinde yer alan, dünyanın önemli oksijen merkezlerinden olan kazdağı ormanları içerisinde bulunan, serin suların içerisinden aktığı Ayazma’yı zamanınız olduğu takdirde ziyaret etmenizi kesinlikle öneriyoruz.

canakkalede-nerede-ne-yenir

Çanakkale Nerede Ne Yenir

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ