Çanakkale Savaş Gemisi Batığı

Çanakkale Savaş Gemisi Batığı

Çanakkale Savaş Gemisi Batığı

Çanakkale Savaşı esnasında batan savaş gemileri sürekli merak konusu olmuştur. Bilindiği üzere 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi bir deniz muharebesi sonucu kazanılmıştır. Özellikle Bouvet ve Ocean savaş gemilerinin nerede battığı, batığın nerede olduğu tartışılagelmiştir.

Bir defasında yaptığımız bir gezide Seddülbahir Köyü’nde oturan yaşlı bir amca yanımıza geldi. Biz o esnada Morto Koyu’nda mola verip sahildeki kafeteryaya oturmuştuk. Bize buradaki gençlik anılarını anlatmaya başladı. Eliyle Çanakkale Şehitleri Abidesi’ni hiza alarak Morto Koyu’nun boğaz noktasına getirdi be orada demir atıp sandalla balık tuttuklarını anlattı. Bir gün akıntı şiddeti nedeniyle demirin vadiye kaçtığını ve teknenin alabora olduğunu, zor kurtulduklarını anlattı. Vadiden bahsetmeye başladı;

” Çok derin bir çukurdu. Çok balık olurdu ancak korkardık yaklaşmaya. Bir defasında dalgıç kıyafetli bir kaç kişi geldi ve buraya daldı. Burada sayısız gemi batığı olduğunu söylediler. Hepsi de savaş gemisiymiş.”

Aslında mantık açısından ters bir durum söz konusu değil. Oradaki derinlik tüm denizciler tarafından biliniyor. Birden derinleşmesi ve boğaz çıkışına yakın olması nedeniyle akıntı çok sert. Buda vurulan gemilerin sürüklenip orada batmasını mümkün hale getiriyor. Ancak hangi gemilerin battığını tahmin etmek de mümkün değil.

Sizler için bir araştırma yaptık ve 2009 yılında Profesyonel Turist Rehberi Sayın Aykut Değre’nin çekmiş olduğu batık fotoğraflarına ulaştık. Şu an resimlerde olan batık pek gözükür durumda değil.

canakkale-gemi-batigi canakkale-savas-gemisi-batigi

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ