Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale’de Gezilecek Yerler; Çanakkale il sınırları içerisinde yer alan, gezip görebileceğiniz, doğal, tarihi ve turistik yerleri, nasıl, ne sürede gezebileceğiniz bu yazımızda bulabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Çanakkale il sınırları içerisinde tarihi ve turistik noktalar, buralara nasıl ulaşım sağlayabileceğiniz, ne kadar süre ayırmanızın gerektiği ayrı ayrı belirtilmiştir.

Çanakkale Şehir İçi

Gezi Noktaları: Kordon Truva Atı, Çanakkale Evi, Halk Bahçesi, Kent Kültür Müzesi, Cumhuriyet Meydanı ve Savaş Topları, Saat Kulesi, Tarihi Yalı Hanı, Nusret Mayın Gemisi ve Deniz Müzesi, Çimenlik Kalesi, Aynalı Çarşı, Koffmann Kütüphanesi, Arkeoloji Müzesi

Gezi Süresi: Ayırmanız gereken zaman yaklaşık 3-4 saattir. Arkeoloji müzesini de gezmek ister iseniz ilave 1 saat ayırmanız gerekmektedir.

Ulaşım: Tüm noktalar şehir merkezinde ve yürüyüş mesafesindedir. Arkeoloji müzesi şehrin diğer yakasında olduğundan dolmuş veya taksi aracılığı ile gitmeniz gerekmektedir.

Çanakkale Şehitlikleri

Gezi Noktaları: Kilitbahir, Namazgah Tabyası, Rumeli Mecidiye Tabyası ve Seyit Onbaşı Anıtı, Havuzlar Şehitliği, Soğanlı Dere Şehitliği, Şahin Dere Şehitliği, Alçıtepe Köyü, Salim Mutlu Müzesi, Çanakkale Şehitleri Abidesi, Seddülbahir Köyü ve Kalesi, Ertuğrul Koyu ve Yahya Çavuş, Anzak Koyu, Mehmetçiğe Saygı Anıtı, Kanlı Sırt, Kırmızı Sırt, 57. Alay Şehitliği, Mehmet Çavuş Anıtı, Conk Bayırı, Bigalı Köyü, Anafarta Köyleri, Anafarta Ovası, Kireçtepe Jandarma Şehitliği, Kabatepe Müzesi, Eceabat önemlileri olmak üzere genel toplamı 100 civarına denk gelen diğer noktalar.

Gezi Süresi: Çanakkale Şehitliklerini gezebilmek için en az bir gününüzü ayırmanız gerekmektedir. Tüm noktaları gezmek isterseniz en az 3 gününüzü alacaktır.

Ulaşım: Kendi aracınız yok ise iki seçeneğiniz var. Birincisi Çanakkale – Kilitbahir feribotu ile Kilitbahir köyüne ulaşıp, burada dolmuşları kullanarak Çanakkale Şehitler Abidesi’ni ziyaret edebilirsiniz. İkincisi ise tüm yıl tur şirketleri tarafından düzenlenen Çanakkale Şehitlik Turu programını satın alabilir, ekonomik anlamda da rahat edebilirsiniz.

Truva Ören Yeri

Gezi Noktaları: Truva bir antik kenti içerisinde; Truva Atı, Truva Şehri Katmanları, Truva Müzesi, Athena Tapınağı, Truva Surları, Truva Evleri gezilebilir.

Gezi Süresi: Truva Ören Yeri gezisi için ayıracağınız zaman size bağlıdır. Tarihe olan merakınız doğrultusunda 1-4 saat ayırıp burayı gezebilirsiniz.

Ulaşım: Truva Ören Yeri kent merkezine yaklaşık 35 km mesafede bulunmaktadır. Bu nedenle araç ile ulaşmanız gerekmektedir. Kendi aracınız olmadığı durumlarda, taksi kiralayabilir, bir tur şirketi ile görüşebilir yada dolmuşlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Dolmuşlar Sarı Çay nehri üzerindeki ana köprünün altında yer alan köy hatları durağından hareket ederler.

Assos Antik Kenti

Gezi Noktaları: Assos geniş bir bölgedir. Bölge içerisinde; Hüdavendigar Cami ve Köprüsü, Athena Mabedi, Kösedere Köyü, Tuzla Köyü, Kestanbol Köyü, Smitis Apollon Antik Kenti, Kadırga Koyu bulunmaktadır.

Gezi Süresi: Assos bölgesini gezebilmeniz için en az 1 tam gününüzü ayırmanız gereklidir. Mesafe olarak uzak olduğundan kısa sürede gezemezsiniz.

Ulaşım: Assos bölgesini gezip gelmek yaklaşık 240 km yol toplamaktadır. Eğer kendi aracınız ile gitmeyecek iseniz taksi yada tur şirketi seçeneklerini deneyebilirsiniz. Dolmuş hattını kullanmak içinse, öncelikle şehir merkezi içerisinden otogar dolmuşuna binip otogara ulaşmalısınız. Otogara ulaştıktan sonra dolmuş ile Assos’a gidip gelebilirsiniz.

Kazdağları – Ayazma

Gezi Noktaları: Oksijen cenneti olan kazdağlarının eteklerinde bulunan Ayazma bölgesi, doğal güzellik arayanlar için mükemmel bir gezi noktasıdır. Aynı zamanda mesire yeri olan bu bölge içerisinde, su yatakları, şelaleler, su mağaraları ve doğa içi yürüyüş parkurları bulunmakta. Aynı zamanda dünyanın ilk güzellik yarışmasının yapıldığı Evciler Köyü ise yol güzergahınızda yer almaktadır. Dönüş yolunuzda Bayramiç ilçe merkezinde yer alan Hadımoğlu konağını gezebilirsiniz.

Gezi Süresi: Ayazma bölgesi uzak bir nokta olduğundan en az 1 gününüzü buraya ayırmak zorundasınız. Sadece şöyle bir görüp gelmek isteseniz bile, il merkezinden buraya gidiş gelişiniz yaklaşık 4 saat sürecektir.

Ulaşım: Kazdağları – Ayazma bölgesi uzak bir nokta olması yanında aynı zamanda da ulaşımı zor bir bölgedir. Buraya kendi aracınız ile gitmeyecek iseniz, bir taksi tutmanız yada bir tur şirketi ile anlaşmanız dahilinde gidebilirsiniz.

Bozcaada

Gezi Noktaları: Üzüm bağları, Rum Evleri, Rum Sokakları, Deniz Ürünü Restoranları, Rüzgar Gülleri, Ayazma Plajı, Saklı Bahçe, Alay Bey Cami, Bozcaada Kilisesi, Bozcaada Kalesi.

Gezi Süresi: Bozcaada şehir merkezine uzak bir nokta. Ulaşım koşulları nedeniyle burayı gezebilmek için en az 1 gününüzü ayırmanız gerekmektedir.

Ulaşım: Çanakkale feribot iskelesinden yaz aylarında düzenli olarak deniz otobüsü seferleri yapılmaktadır. Deniz otobüsünü kullanarak ulaşabilirsiniz. Araçlı geçişlerde ya da deniz otobüsü seferlerinin olmadığı günlerde ise, öncelikle şehir merkezinden dolmuş ile otogara ulaşmanız, sonrasında Geyikli – Bozcaada otobüsleri ile Geyikli iskelesine ulaşmanız ve feribot ile adaya geçmeniz gerekmektedir. Bir çok nokta şehir merkezinde yürüyüş mesafesinde yer almaktadır. Ayazma plajına iskeleden dolmuş bulabilirsiniz. Rüzgar gülleri içinse taksi kiralamanız gerekecektir.

Gökçeada

Gezi Noktaları: Gökçeada içerisinde Bademli, Kaleköy, Dereköy, Tepeköy gibi çok sayıda eski Rum ve Türk köyleri mevcut. Aynı zamanda çamur banyosu ile ünlenmiş bir de Aydıncık Plajı var. Son yıllarda ATV ve Yamaç Paraşütü gibi spor etkinlikleri de bunlara eklendi.

Gezi Süresi: Gökçeada şehir merkezinden uzak bir nokta olduğundan, burayı gezebilmeniz için en azından 1 gününüzü ayırmanız gerekmektedir.

Ulaşım: Yaz aylarında düzenli olarak deniz otobüsü seferleri bulunmaktadır. Araç ile geçişlerde ya da deniz otobüsü seferleri olmadığı günlerde adaya feribot ve dolmuşlar aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Çanakkale – Eceabat feribot hattını kullanarak öncelikle Eceabat ilçesine, sonrasında dolmuşlar ile Kabatepe iskelesine ulaşmanız ve buradan adaya feribot ile geçiş yapmanız gerekmektedir. Adaya ulaşımınız sonrası yine gideceğiniz noktaya dolmuşları kullanarak gidebilir ve gezebilirsiniz.

Çanakkale Gezilecek Görülecek Yerler hakkında detaylı bilgiler almak, buraya düzenlenecek turlara katılmak için dilediğiniz zaman bizlere ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ