Anzac Day August 2015

Anzac Day August 2015

Anzac Day August 2015: 100. Yıl etkinlikleri kapsamında Ağustos ayında Avustralya ve Yeni Zelanda ülkeleri ikinci bir Anzak töreni planlıyorlar.

Anzac Day August 2015

Uzun yıllardır Anzac Day, yani Anzak Günü olarak bilinen törenler yapılmaktadır. Anzak Törenleri her yıl Nisan ayının 24’ünü 25’ine bağlayan gece yapılır. Bunun temel nedeni Gelibolu yarımadasına ilk ayak bastıkları gün olmasıdır. Ancak bu yıl Anzac Day August 2015 adında ikinci bir Anzak Günü planlanıyor.

Anzac Day August 2015

2015 yılı Çanakkale savaşının 100. yıl dönümü. Bilindiği üzere bir daha yüzyıl görme şansımız çok az. Bu savaşa katılan tüm ülkeler 100. yıla ayrı bir önem verdi. Daha bir yıl öncesinden, Gelibolu’yu millet olma bilinçlerini kazandıkları yer olarak gören Avustralya ve Yeni Zelandalılar, 100. yılda adeta akın akın gelecekler diye bir beklenti vardı. 100. Yıl Anzak Günü törenine on binlerce katılım bekleniyordu. Fakat güvenlik gerekçesi belirterek katılımlara sayı sınırlaması getirildi. 2015 Anzac Day sadece 10 bin civarında katılımcının izin alabildiği bir etkinlik olarak kaldı. Beklentileri karşılamak bir yana hem turizm sektörü hem turistler açısından yıllarca süren bir bekleyişi adeta bir hüsrana çevirdi. Katılım sayısının sınırlandırılması beraberinde savaş içerisinde yer alan diğer özel dönemlerin de ayrı bir önem kazanmasına neden oldu. Anzac Day August 2015 etkinliğinin yapılmasının en temel sebebi cephe hattındaki en büyük ve geniş alan taarruzu olmasıdır.

Anzac Day August 2015

Ağustos 2015 törenleri için 6,7,8,9 ve 10 Ağustos 2015 tarihleri gündemde. Bu tarihlerin önemine kısaca değinelim;

6 Ağustos 1915

Osmanlı savunma hatlarını tepelerin üzerinden bir türlü aşmayı başaramayan itilaf birlikleri yeni bir strateji geliştirme çabasına girer. Özellikle İngiltere’nin sömürgelerinden topladığı takviye kuvvetler ile Suvla koyuna çıkarma yaparak Anafartalar Ovası içerisinden geçip, Osmanlı savunma hatlarının arkasına sarkmaya karar verirler.

Ağustos 1915 başlarında alınan bu karar ile 6 Ağustos 1915 günü buradaki çıkarmayı örtmek amacıyla kuzeyden güneye tüm cephe hattında taarruza başlanır. Amaç tüm cepheyi aktif tutarak dikkat dağıtmak Osmanlı birliklerinin Anafartalar bölgesine takviye göndermesini engellemekti.

Kuzey cephesinde günümüzde Mehmetçiğe Saygı Anıtı‘nın bulunduğu noktadan başlayarak en uç noktası Kocaçimen Tepeye’ye kadar taarruzlar başladı. Güney cephesinde ise Wine Yard adını verdikleri harekata başladılar. Kirte köyü üzüm bağları merkezli olarak taarruzlar başlatıldı.

6 Ağustos 1915 tarihinde gerçekleşen bu toplu ve ağır taarruz Türk askerinin takdire şayan başarısı sayesinde başarısızlığa uğratılsa da bazı noktalarda bölgesel olarak yüksek zayiat ve bölgesel savunma hattı kayıplarına neden oldu. Bunların en önemlisi Lone Pine yani Kanlı Sırt bölgesidir. O güne dek düşmeyen bu nokta maalesef 6 Ağustos 1915‘te düşman kuvvetlerinin eline geçmiştir.

7 Ağustos 1915

Büyük çaplı taarruzun ikinci günü olan 7 Ağustos 1915 tarihinde özellikle The Nek yani boyun bölgesi ve devamındaki Cesaret Tepe hatlarında yoğun bir Anzak taarruzu görülmüş ancak herhangi bir başarı elde edilememiştir. Türk askerinin vatan savunması düşman askerlerinin Türk siperlerine yaklaşmasına dahi müsaade etmemiştir.

8-9-10 Ağustos 1915

Devam eden taarruzlar sonrası Yeni Zelanda birlikleri 8 Ağustos 1915‘te Conk Bayırı‘nı kısmen ele geçirmeyi başarırlar. 9 Ağustos 1915 günü ise öncelikle çıkarmayı tamamlayan itilaf birliklerinin Anafartalar ovasında yaptıkları taarruz ile geçer. Birinci Anafartalar muharebesi olarak tarihe geçen bu gün Türk Zaferi ile sonuçlanır. Aynı gece Mustafa Kemal ATATÜRK komutasındaki birlikler 9-10 Ağustos 1915 gecesi Conkbayırı’na gelerek burayı ani bir baskın ile tekrar ele geçirir.

Yukarıda bahsettiğimiz Ağustos 1915 muharebeleri nedeniyle Anzaklar yani Avustralya ve Yeni Zelandalılar Ağustos 2015‘te bu tarihlerin 100. Yıllarında tören yapmayı planlıyorlar. Avustralya Anzac Day August 2015 törenini 6 Ağustos 2015 günü Lone Pine Avustralya anıtında gerçekleştirecek. Yeni Zelanda ise Anzac Day August 2015 törenini 8 Ağustos 2015 günü Conk Bayırı Yeni Zelanda anıtında gerçekleştirecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ