Anadolu Yakası Turu

Anadolu Yakası Turu

Anadolu Yakası Turu, Çanakkale Savaş Alanları ve Şehitliklerinin Anadolu yakası topraklarında yer alan kısmını kapsayan özel tur programı.

Anadolu Yakası Turu

Çanakkale Savaş Alanları ve Şehitlikleri yoğun olarak ziyaret edilen bir bölgedir. Yoğun ziyaret nedeniyle taleplerin artmasıyla birlikte tur programları da ziyaretçilere arz edilir. Çanakkale Savaş Alanları ve Şehitlikleri aslında tüm Çanakkale Boğazı ve il çevresini kapsar. Ancak yoğun ziyaretçi talebi, anıt ve şehitlik sayıları, muharebe alanlarındaki muharebe süresi, belgesel, film, tanıtım broşürleri ve kitaplar nedeniyle Gelibolu Yarımadası daha fazla ön plana çıkmıştır. Ancak Çanakkale Savaşı‘nın izleri Anadolu‘da da görülmektedir.

Anadolu Yakası Turu

Çanakkale‘nin Asya Kıtası yani Anadolu kısmında kalan bölgesini daha yakından tanımak ve muharebe alanları ile şehitliklerini ziyaret edebilmek için sizlere bu özel tur programını sunuyoruz.

Çanakkale Anadolu Yakası Turu özel bir tur programı olduğundan ve sadece küçük araçlar ile yapılabildiğinden sadece küçük gruplar için uygundur. Büyük gruplar ile yapılmak istendiğinde farklı araçlara bölmek gerekmektedir.

Anadolu Yakası Turu Program Detayı

Sabah belirtilen saatlerde buluşarak Anadolu Turu programımız için hareket ediyoruz. Rehberimiz eşiğinde bugün gün boyu Anadolu yakasında olacağız.

Çanakkale Deniz Muharebelerini dinlemek ve bölgeyi incelemek üzere Dardanos‘a hareket ediyoruz. Buradaki durağımız Dardanos Bataryası ve Hasan Mevsuf Şehitliği olacak. Rehberimizden detaylı bilgiler alarak devam ediyoruz.

Çanakkale Deniz Muharebesi‘nin önemli noktalarından biri olan Karanlık Liman‘a ulaşıyoruz. Burada mayın harekatı ve Nusret Mayın Gemisi olayını rehberimizden dinledikten sonra bölgedeki seyyar batarya ve topçu merkezleri hakkında bilgiler alıyoruz.

Sahil şeridinde yer alan toprak yolu takip ederek Çanakkale Boğazı‘nın en uç noktası olan Kumkale bölgesine ulaşıyoruz. Burada Çanakkale Boğazı harekatı hakkında bilgiler alıp Kumkale Tabyaları‘nı ziyaret ediyoruz. Ziyaretimiz sonrası 25 Nisan Çıkarma Harekatı hakkında rehberimizden bilgiler alıyor ve Kumkale Şehitliği‘ni ziyaret edip dönüşe geçiyoruz.

Dönüş yolumuzda Erenköy‘e uğruyoruz. Burada İntepe Hava Şehitliği ziyareti yapıyor ve rehberimizden bilgiler alarak devam ediyoruz.

Yolumuz üzerindeki Turgut Reis Tabyası ve Anadolu Mesudiye Tabyası ziyaretleri yapıyor ve rehberimizden detaylı bilgiler alıyoruz.

Şehrin çevre yolunu takiben Lapseki‘ye hareket ediyoruz. Varışımız sonrası Lapseki Şehitliği‘ni ziyaret ediyoruz. Burada rehberimizden bilgiler aldıktan sonra Çanakkale merkeze geri dönüyoruz.

Merkezdeki ilk durağımız Çanakkale Savaşı esnasında bölgedeki en teşekküllü hastane olan Hastane Bayırı Askeri Hastanesi kalıntılarını ziyaret ediyor ve rehberimizden bilgiler alıyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan ve Çanakkale‘ye ismini veren seramiklerin sergilendiği Seramik Müzesi‘ni ziyaret ediyoruz.

Çanakkale Cumhuriyet Meydanı‘na geliyor ve burada yer alan objeler hakkında bilgiler alıyoruz. Burada aynı zamanda günümüze kadar kalmış Krupp marka Çanakkale Savaşı topları da bulunmaktadır.

Tarihi Saat Kulesi ve Fetvane Sokak istikametinden yürüyerek rehberimizle birilikte Kent Kültür Müzesi‘ne ulaşıyoruz. Ziyaretimiz sonrası Çimenlik Kalesi ve Deniz Müzesi ile Nusret Mayın Gemisi‘ni ziyaret edeceğiz. Burada video sunumları izleyip objeler ve tarih hakkında rehberimizden bilgiler alıyoruz.

Çanakkale‘nin çarşı caddesinden kısa bir yürüyüş ile tarihi Aynalı Çarşı‘ya ulaşıyoruz. Burada rehberimizden bilgiler alarak aracımıza biniyor ve hareket ediyoruz.

Restorasyon geçiren Anadolu Hamidiye Tabyası‘na ulaşıyoruz. Burayı inceleyerek rehberimizden bilgiler alıyoruz. Buradaki ziyaretimiz tamamlandıktan sonra merkeze geri dönerek turumuzu sonlandırıyoruz.

TUR ÜCRETİ:

Çanakkale Anadolu Yakası Turu özel bir program olduğundan lütfen iletişime geçerek fiyat alınız.

Çanakkale Anadolu Turu

Anadolu Yakası Turu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ