5 Mart Harekatı 1915

5 Mart Harekatı 1915

5 Mart Harekatı 1915: boğaz girişinde bekleyen itilaf filosunun, bölgedeki savunmayı tahrip amacıyla düzenlediği 5 Mart 1915 harekatı.

5 Mart 1915

Taarruz Planı

İç bölgedeki ana istihkamların aşırtma atışlarıyla bombardımanı planlandı. Bu maksatla Queen Elizabeth’i yarımadanın batısında Kabatepe tarafında bulundurarak uzun menzilli toplarından faydalanılacaktı. Atışların gözetlemesinde deniz uçaklarının yanında boğaz içine girecek savaş gemilerinden de yararlanılacaktı.

Taarruz

Queen Elizabeth ve onu koruma görevi alan Prince George Muharebe Gemisi, o gün öğleye doğru Kabatepe’nin 2 5 mil Lodos yönünde yerlerini aldılar. Saat 12.15‘te Yıldız Tabyası gerisine birkaç dakika arayla olmak üzere iki mermi bir süre sonra da Rumeli Mecidiye Tabyası önünde denize bir mermi düşer, 15 dakikalık aralıkla da birçok merminin bu tabyaya düştüğü görülür.

Mermiler çoğunlukla Mecidiye Tabyası yanına düştü, ara sıra da denize aştı. Bir ara Mecidiye Kışlasına isabet eden bir mermi yıkıntıya neden oldu Queen Elızabeth in rahat ateş etmesine karşı ateşleriyle engel olması için Kumtepe yöresindeki sahra bataryasına emir verildi. Böylece batarya ateşin bir kısmını üzerine çektiği gibi Queen Elızabeth üzerinde 17 isabet sağlamış ancak herhangi bir hasara yol açamamıştı Queen Elizabeth, saat 1545’te ateşlerini Namazgah Tabyasına kaydırdı. Ancak havanın kararmaya başlamasıyla harekat durdurulmuştur.

Taarruz Sonucu

Bu tarihteki muharebelerde Rumeli Mecidiye Tabyasının koğuşu yıkılmış ancak insan kaybı olmamıştır. Bu harekât esnasında, Kabatepe açığından Boğazda ki tabyalara yöneltilen ateşlerin gözetleme ve kontrolüyle görevlendirilen iki uçaktan biri arızalanıp denize düşmüştür. İkinci uçağın pilotu da, yerden açılan piyade ateşleri sonucu isabet alarak geri dönmek zorunda kalmıştır Bu nedenle atışların kontrolü tümüyle boğazda bulunan gemilere kalmıştı. Ancak bu gemilerde gizlenmiş olan Türk bataryalarının yoğun ateşlerinden dolayı istenen gözetlemeyi yapamamışlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ