Selahi Tutmaz

Selahi Tutmaz

Selahi Tutmaz: Çanakkale Şehitlikleri ve Savaş Alanları konusunda en iyi rehber olarak nitelendirilen, sayısı iki elin parmakları kadar olan isimlerden Selahi Tutmaz bu yazımızın konusu.

Selahi Tutmaz

Yazımıza öncelikle bir düzeltme ile başlamamız gerekiyor. Selahi Tutmaz bir rehber değildir. Selahi Tutmaz, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Alan Kılavuzu olarak tanıtım faaliyetlerinde bulunmaktadır. Ancak halk arasında anlatan, yol gösterenlere rehber denildiği için rehber olarak tanınmıştır.

01/11/1955 tarihinde Eceabat ilçesine bağlı Alçıtepe Köyü’nde doğmuştur. İlk öğrenimi aynı köyün ilkokulunda tamamlayan Selahi Tutmaz, orta okulu ise Çanakkale Merkez Orta Okulu’nda okumuştur. Aydın Ortaklar Öğretmen Okulu mezuniyeti sonrasında 30 Ağustos 1978’de sınıf öğretmeni olarak göreve başlamıştır. Zonguldak, Diyarbakır, İstanbul illerinde görev aldıktan sonra, 25 yıllık öğretmenlik mesleğini son görev yeri olan Çanakkale‘de tamamlamış ve 2003 yılında emekli olmuştur.

Son görev yeri olan Çanakkale’de, özellikle turizm ve tanıtım alanındaki yetersizlikler nedeniyle 90’lı yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı’ndan aldığı izinlerle öğrencilerini savaş alanlarında gezdiren, Çanakkale savaşı hakkında bilgilendiren Selahi Tutmaz, emekliliği ardından 2004 yılında açılan Alan Kılavuzluğu kursunu başarı ile tamamlayarak, Alan Kılavuzu olmaya hak kazanmış ve o günden beri Çanakkale Savaş Alanları ve Şehitlikleri tanıtmaya devam etmiştir. Savaş alanlarında doğup büyümüş, yıllarca neredeyse her gün alanı tanıtmış olduğu için mesleğinde uzmanlaşmış, bilgisi, hitabı, görünüşü ve ses tonu ile beğeni toplamayı başarmıştır.

2005 yılında ekibimize dahil olan Selahi Tutmaz, Lutars Turizm Seyahat Acentası’nın Çanakkale Savaş Alanları ve Gelibolu Şehitlik Turu programına katkıda bulunmaya devam etmektedir. Kendisi hakkında yapılan yorumlara Çanakkale Şehitlik Turu linkinden ulaşabilirsiniz.

rehber selahi tutmaz

Selahi Tutmaz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ