Şanlıurfa Çıkışlı Çanakkale Turu

Şanlıurfa Çıkışlı Çanakkale Turu

Çanakkale Şehitlik Turu, uçak ve otobüs seçenekleriyle , kesin kalkışlı, ekonomik fiyatlarla, Şanlıurfa  çıkışlı hareketli olarak hizmetinizde…

Şanlıurfa   Çıkışlı Çanakkale Turu

Tur Adı: Çanakkale Turu
Tur Tarihi: Tüm Yıl Uygulanabilir
Başlangıç Noktası: Şanlıurfa  Merkez
Bitiş Noktası: Şanlıurfa   Merkez
Tur Süresi: 2 Gün 1 Gece
Tahmini Km: 1446
Tahmini Yolculuk Süresi: 2 Gün
Tur Noktaları: Çanakkale Şehir İçi – Çanakkale Şehitlikleri

Aşağıdaki program uçak ile ulaşım olacak şekilde İstanbul aktarmalı oluşturulmuştur. Diğer alternatif programlar için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Şanlıurfa Çıkışlı Çanakkale Turu

1.GÜN: Şanlıurfa – İstanbul – Çanakkale

İstanbul Havaalanında aracımıza binerek Çanakkale’ye ulaşıyoruz. Otelimize yerleşiyor ve dinleniyoruz. Konaklama Çanakkale Merkez

2. GÜN: Çanakkale Şehitlik Turu

Sabah 07.00 – 08.00 saatlerinde otelimizde kahvaltı alıyoruz. Kahvaltı sonrası Gelibolu Yarımadası’na geçiş yaparak Çanakkale Şehitlik Turu programımıza başlıyoruz.

– Eceabat merkezinde bulunan Tarihe Saygı Parkı içerisindeki eserleri inceleyip Gelibolu Yarımadası minyatür haritası üzerinde tur programımız ve gezi noktaları hakkında misafirlerimize ön bilgilendirme yapıyoruz.

– Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Merkezi’nden geçerek Kilitbahir’e ulaşıyor ve Çanakkale Şehitlik Turu programımızın asıl gezi güzergâhına başlıyoruz.

– Tarihi Kilitbahir Köyü ve Fatih Sultan Mehmet Han’ın yaptırdığı Kilitbahir Kalesi hakkında bilgi alıyoruz.

– Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Namazgâh Tabyası’na ulaşıyor ve geziyoruz. Namazgâh Tabyası ziyareti yapıyor ve Bakı Terası’na çıkarak Çanakkale Deniz Savaşları hakkında bilgi alıyoruz. Aynı zamanda Namazgâh Tabyası Müzesi’ni ziyaret ediyoruz.

– Ağaçlar arasına gizlenmiş ve orijinal görünüme sahip Abdülhamit Han’ın yaptırdığı Rumeli Hamidiye Tabyası hakkında bilgiler alıyoruz.

– Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan Rumeli Mecidiye Tabyası‘nda iniyoruz ve tabyaya doğru yürüyüşe geçiyoruz. Tabya hakkında bilgiler alıp Rumeli Mecidiye Tabyası Şehitliği’ni ziyaret ediyoruz. Tabyadan Seyit Onbaşı (Koca Seyit) Anıtına iniyor ve savaş kahramanımız hakkında bilgi alıyoruz.

– Osmanlı Devleti‘nin savaşa hazırlanışını, savaşa girişini ve sonrasında 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Savaşı da dâhil olmak üzere Deniz Muharebelerini tamamladıktan sonra Kara Savaşları öncesi ordumuzun savaşa hazırlandığı ve beklediği Anafartalar Ovası‘na hareket ediyoruz.

– Anzac Cove ve North Beach olarak adlandırılan ve düşman birliklerinin ilk çıkarmayı yapıp, düşmana kurşunun ilk sıkıldığı bu bölgeyi korumakla görevli birliklerimizin hazırlandığı ve Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün savaşı beklediği yer olan Bigalı Köyü ve buradaki Atatürk Evi Müzesi ilk durak noktamız. Burada aynı zamanda 19. Tümen Müzesi ziyareti gerçekleştiriyoruz.

– Bigalı Köyü ziyareti sonrası Büyük Anafarta Köyü‘den geçerek; hem buradaki şehitliklerimiz hakkında bilgiler alıyoruz hem de Anafartalar Ovasını görüp inceleme şansı buluyoruz. Buradaki ilerleyişimiz sonrası Anzac Koyu ve Tören Alanı‘na varıyor ve aracımızdan inerek bölgeyi inceliyor, rehberimizden bilgiler alıyoruz.

– Çanakkale Şehitlik Turu programımıza Kuzey Cephesinde siperlerin arası baz alınarak yapılmış orijinal savaş yolunu kullanarak devam ediyoruz. Mehmetçiğe Derin Saygı Anıtı‘nda inerek bilgiler alıyoruz.

Kanlı Sırt‘a ulaşıp buradan Kırmızı Sırt‘a rehberimiz ile birlikte kısa bir yürüyüş (100m) yapıyor ve orijinal siperler ile tünelleri inceliyoruz.

– Siperler arası 8m olarak bilinen Bomba Sırtı 57. Alay Şehitliği ve Kesikdere Şehitliği’ni ziyaret ediyoruz.

Mehmetçik Parkı‘nın yer aldığı 261 Rakımlı Tepe‘de inerek, park içerisinden (150m) Conk Bayırı‘na siperler arasından geçerek ulaşıyoruz.

– Bu bölgede; Atatürk‘ün saatinden vurulduğu yer, Atatürk Anıtı, Yeni Zelanda Anıtı, Restore Edilmiş Türk Siperleri, Gözetleme Yeri ve Anafartalar Ovası’nı inceleyip bilgiler alıyoruz.

– Aracımıza binerek güney yönünde hareket ediyoruz. Burada yarım günlük bu yorgunluğumuzu atmak için Alçıtepe köyündeki restoranımızda “Çorba, Köfte, Patates Kızartması, Pilav, Garnitür, Salata ve Ayran” öğle yemeğimizi alıyoruz.

– Yemeğimizi alıp bir müddetten dinlendikten sonra Güney Cephesi olarak bilinen Seddülbahir Bölgesi‘ne hareket ederek Çanakkale Şehitlik Turu programımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Çanakkale Şehitler Abidesi‘ne ulaşıyor ve aracımızdan iniyoruz. Burası bölgenin en geniş ziyaret alanı olduğundan en fazla zamanı burada geçireceğiz. Anıt Parkı‘nda yer alan Çanakkale Şehitler Anıtı, Mechul Asker Kabri, Yaralı Asker Anıtı, Atatürk’ün Mektubu, Sembolik Şehit Kabirleri ve Türk Bahçesi‘ni rehberimiz ile turlayarak bilgiler alıyoruz.

Ölüm Koyu (Morto Koyu) içerisinden ilerleyerek Çanakkale savaşında günlerce kanın akıp denizleri kızıla boyayan Kanlı Dere üzerinden geçiyor ve Seddülbahir Köyü‘ne ulaşıyoruz.

Ertuğrul Koyu‘na intikalimiz sonrası aracımızdan inerek Gelibolu Yarımadasının en uç noktası olan bu bölgede, Ertuğrul Tabyası, İngiliz Anıtı ve Ezineli Yahya Çavuş Anıtı hakkında bilgiler alıp, Yahya Çavuş Şehitliği‘ni ziyaret ediyoruz.

– Arka yol olarak bilinen bölgeden geçerek, çıkarma koylarını ve yabancı mezarlıkları görüyor, Çanakkale Savaşı esnasında İngilizlerin savaş suçu işleyerek bombaladığı Sargı Yeri Hastane Şehitliği ve Nuri Yamut Anıtı ziyaretleri yapıyor ve Alçıtepe Köyü‘ne ulaşıyoruz. Burada Çanakkale Şehitlik Turu programına devam edip, Salim Mutlu Müzesi‘ni ziyaret edeceğiz.

Şahindere Sargı Yeri Şehitliği, Gerçek Şehitlik olarak bilinen bu bölgeyi rehberimiz eşliğinde gezerek Gerçek Şehit Kabirleri‘ni görme ve ziyaret etme şansı buluyoruz.

Soğanlıdere bölgesi içerisinden geçerken buranın önemi ve savaş esnasında yaşananlar hakkında rehberimizden bilgiler alıyoruz.

Havuzlar Şehitliği ve Havuzlar Lojistik Merkezi hakkında rehberimizden bilgiler alıyoruz.

– Çanakkale Şehitlik Turu programımızı sonlandırıyor ve otelimize dönüş yapıyoruz. Konaklama Çanakkale Merkez

3. GÜN: Çanakkale Turu – İstanbul – Şanlıurfa

Sabah erken saatlerde alacağımız kahvaltı sonrası otelimizden çıkış yapıyoruz. Çanakkale şehir merkezi turumuza başlıyoruz.

– Şehir turumuza kordonda yer alan Truva Atı ile başlıyoruz. Buradaki minyatür park içerisinde Truva Antik kenti maketini inceleyerek rehberimizden tüm dünyada bilinen binlerce yıl yaşanmış bu destansı savaşı dinliyoruz.

– Calvert konağının bahçe kısmından günümüze kalan kısmı Halk Bahçesi olarak adlandırılır. Calvert ailesi bahçeyi İngiliz Parkı olarak tasarlatmıştır. Park içerisinden Cumhuriyet Meydanı‘na geçiyoruz.

– Şehrimizin simgesi olan Seramik Anıtları ve Çanakkale Savaşı‘nda kullanılan topları inceliyor ve rehberimizden bilgi aldıktan sonra Aynalı Çarşı‘ya hareket ediyoruz.

– Çanakkale Savaşı ile özdeşleşmiş Çanakkale Türküsü‘ne konu olan Aynalı Çarşı‘yı rehberimiz ile birlikte geziyor ve bilgiler alıyoruz. Tarihi Aynalı Çarşı gezimiz sonrası Çimenlik Kalesi‘ne hareket ediyoruz.

– Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Kale-i Sultaniye günümüzdeki adıyla Çimenlik Kalesi şehrimizin kurulmasında temel olmuştur. Geziyor ve kale bahçesindeki eserleri inceleyerek rehberimizden bilgi alıyoruz. Kalenin iç kısmında yer alan müzeyi ziyaret ediyoruz.

– Kale ziyaretimiz sonrası rotamızı Kent Kültür Müzesi‘ne çeviriyoruz. Kültür müzesini ziyaret ediyor ve tarihi Yalı Hanı‘na geçiyoruz. Tarihi Han hakkında bilgiler aldıktan sonra şehir turumuzun son noktası olan Çanakkale Saat Kulesi hakkında rehberimizden bilgiler alarak programımızı sonlandırıyoruz.

Vereceğimiz serbest zaman sonrasında İstanbul’a hareket ediyoruz. Havaalanına varışımız sonrası uçağımıza binerek dönüş yolculuğuna geçiyoruz. 

KİŞİ BAŞI ÜCRET: Lütfen kişi sayısına göre fiyat talep ediniz.
Ücrete Dâhil Hizmetler:
– Lüks turizm araçları ile ulaşım ve transfer
– Profesyonel rehberlik hizmeti
– 2 Gece kahvaltı+akşam yemeği konaklama
– Şehitlik turu esnasında öğle yemeği
– Programda yer alan müze giriş ücretleri
– A sınıf Seyahat Acentası hizmetleri
– Feribot ve otoban ücretleri
– Zorunlu Seyahat Sigortası
– Gidiş Dönüş Uçak Biletleri
Ücrete Dâhil Olmayan Hizmetler:
– Kişisel harcamalar
– Programda belirtilmeyen yemekler
Şanlıurfa  Çıkışlı Çanakkale Turu hakkındaki tüm soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle irtibata geçiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ